fbpx

Vyhnite sa zhutneniu pôdy zabezpečte vysokú úrodu – prvá časť

Len zdravá pôda dokáže vytvárať vysokú a udržateľnú úrodu

Pôda je vzácna, pretože je obmedzeným a neobnoviteľným zdrojom. Aby sa dosiahla maximálna úroda, musia sa zachovať a podporovať prirodzené funkcie pôdy. Poľnohospodári k tomu môžu prispieť tým, že zabránia nežiadúcemu zhutňovaniu pôdy, ktoré je spôsobované poľnohospodárskymi strojmi.

Zhutnenia pôdy
Len zdravá pôda dokáže vytvárať vysokú a udržateľnú úrodu.

Pôda je pre poľnohospodárov základom ich živobytia a najdôležitejšou výrobnou hodnotou. Pre poľnohospodárov a obyvateľov žijúcich v nej plní pôda rôzne funkcie. Ako prostredie pre rast rastlín tvorí základ výroby potravín a krmív. Tiež ukladá vodu, ktorá je k dispozícii pre plodiny počas vegetatívnej fázy rastu. Okrem toho je to biotop pre zvieratá a mikroorganizmy žijúce v pôde, ktorých činnosť zabezpečuje jej trvalo udržateľnú prirodzenú úrodnosť. Nezabúdajme, že orná pôda slúži aj ako cesta pre poľnohospodárske stroje, ktoré sú nevyhnutné pre kultiváciu,
sejbu a zber.


Vysoká produktivita práce v poľnohospodárstve závisí od použitia ťažkých strojov, ktoré môžu pôdu výrazne zhutniť, najmä ak pôdne podmienky, napríklad vlhkosť, jazdu sťažujú. Výsledná stojatá voda, erózia pôdy alebo obmedzený príjem živín môžu narušiť vývoj rastlín. Nové konštrukcie podvozkov pre veľké traktory minimalizujú riziko zhutnenia pôdy vyvolaného strojom tým, že zväčšia povrch dotyku so zemou, čím rozložia hmotnosť na väčšiu plochu. Spoločnosť John Deere ponúka optimálne riešenie so 4-pásovými traktormi 8RX. Nové pásové traktory pomáhajú pôdu chrániť a ich využitie je široké, pretože môžu byť riadené rovnakým spôsobom ako kolesové traktory.

Reklama: John Deere pripojená flotila

PÔDA – PROFIL A

Pôda nie je pre poľnohospodárov iba miestom produkcie, ale je aj dôležitým, no obmedzeným faktorom úrody. Skutočnosť, že ide o obmedzený a neobnoviteľný zdroj, je dostatočným dôvodom na to, aby ste pôde venovali osobitnú pozornosť, ktorú si zaslúži – najlepšie pochopením toho, ako funguje.

Pôdy sa vyznačujú rôznymi profilmi
a vlastnosťami.

PÔDA MÁ MNOHO FUNKCIÍ


Je biotopom pre pestované rastliny ako aj miestom na ukladanie vody a živín a vďaka svojej filtračnej a tlmiacej funkcii zohráva dôležitú úlohu aj pri ochrane podzemných vôd. Zohráva tiež dôležitú funkciu nad zemou, najmä ako cesta pre poľnohospodárske vozidlá a stroje.

ŽIVOČÍCHY, KTORÉ V PÔDE ŽIJÚ, UVOĽŇUJÚ ŽIVINY

Pre úrodnosť pôdy sú rozhodujúce živočíchy, ktoré v nej žijú. Dôvodom je skutočnosť, že pre nutričný cyklus sú nevyhnutné činnosti pôdnych organizmov a mikroorganizmov. Dážďovky a iné pôdne živočíchy a nespočetné množstvo húb a baktérií, rozkladajú rastlinný materiál a organické hnojivá a menia ich na živiny, ktoré sú prospešné pre rast plodín.
Pôda okrem toho pôsobí ako dôležité miesto pre ukladanie CO2 tvorbou humusu. Možno vás prekvapí, že pod povrchom jedinej stopy
je viac pôdnych organizmov, ako je ľudí na Zemi. Jeden meter štvorcový pôdy v hĺbke 30 cm je domovom jedného trilióna pôdnych baktérií. Dážďovky zohrávajú v pôde obzvlášť osobitnú úlohu. Tieto užitočné živočíchy nielen miešajú a uvoľňujú pôdu, ale otvory, ktoré zanechávajú, sú tiež dôležité pre prevzdušňovanie pôdy a slúžia ako odvodňovacie systémy počas silného dažďa.

ŽIADNA Z PÔD NIE JE ROVNAKÁ

Neexistuje nič také ako „pôda“ ako taká. Existujú rôzne druhy pôd (piesočná, hlinitá a ílová a ich zmesi), ktoré sa líšia nielen úrodnosťou a plodinami pestovanými v nich, ale aj ich stabilitou a schopnosťou viazať vodu a živiny. Znalosť typu pôdy je dôležitá pri rozhodovaní o tom, ktoré plodiny sa majú pestovať na konkrétnom mieste – pšenica alebo jačmeň, cukrová repa alebo zemiaky, kukurica alebo repka olejná. Kým piesočné pôdy zadržiavajú málo vody a sú dosť chudobné na živiny, najvyššie úrody sa dajú dosiahnuť na úrodných ílových pôdach. Zároveň skutočnosť, že časové rozmedzie na možné jazdenie po určitých pôdach je veľmi obmedzené, predstavuje pre poľnohospodárov veľké výzvy. To všetko závisí od typu pôdy.

OCHRANA FUNKCIÍ PÔDY

S cieľom dosiahnuť najlepšiu možnú úrodu na jednotlivých miestach a zachovať pôdu ako dôležitý rezervoár vody a živín pre pestované rastliny, je dôležité chrániť prirodzené funkcie pôdy. Pôdu však ohrozujú rôzne vplyvy. Zhutňovanie spôsobené ťažkými poľnohospodárskymi zariadeniami a strojmi môže, okrem veternej a vodnej erózie a okyslenia, zhoršiť aj fungovanie pôdy a znížiť jej produktivitu a úrodnosť. Dnes si poľnohospodári viac ako kedykoľvek predtým musia byť vedomí rizika zhutnenia pôdy.

Pridaj komentárĎalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this