V Hannoveri ukázali nové traktory a kombajny I.

Agritechnica 2019

Nemecký Hannover bol počas uplynulého týždňa dejiskom najväčšieho veľtrhu poľnohospodárskej techniky na svete Agritechnica 2019. Udalosť, na ktorú si nechávajú svoje tromfy takmer všetci výrobcovia už zatvorila svoje brány a my sa pomaly začíname obzerať za tým, aké novinky do nášho sveta priniesla. Ako prvé Vám predstavíme novinky zo zrejme najväčšej expozície výstavy – expozície spoločnosti John Deere.

Zóna technológií budúcnosti – takto nazvala spoločnosť centrum svojho stánku kruhového tvaru, v ktorom prezentovala svoje najnovšie vyvíjané technológie. Poväčšine sa jednalo o prototypy, ktoré priťahovali zraky nejedného diváka. Či už to bol mohutný dron s osemnástimi rotormi a nosnosťou 200 kg umiestnený v strede tejto zóny, autonómny elektrický traktor s náradím na spracovanie pôdy, autonómny postrekovač s pásovým podvozkom, kabína traktora budúcnosti, alebo prevodovka ocenená zlatou medailou za inovácie.

Spoločnosť John Deere verí, že budúcnosť zákazníkov je svetlá a plná príležitostí. „Elektrifikácia, automatizácia a umelá inteligencia – to sú technológie, v ktorých budúcnosť verí spoločnosť John Deere. Elektrifikácia však nie je iba nahradenie palivovej nádrže akumulátorom, ako sme ukázali na elektrickom kompaktnom traktore v strede nášho stánku. Budúcnosť je v nahradení spaľovacích motorov a hydrauliky elektrickými strojmi. Práve preto sme predstavili novú prevodovku eAutoPowr, ocenenú zlatou medailou. Prevodovka je schopná produkovať elektrickú energiu s výkonom 100 kW, ktorá je následne využiteľná pre rôzne agregované náradie,“ uviedol Martin Kremmer, riaditeľ centra technologických inovácií John Deere (ETIC) v Kaiserslauterne. Vývoj prevodovky prebiehal v spolupráci so spoločnosťou Joskin, a tak bolo možné túto kombináciu vidieť i v zóne technológií budúcnosti (Future Technology Zone). Toto riešenie pomáha vo zvýšení produktivity o 45 % a na strane druhej chráni vrchné vrstvy pôdy.

Veľké traktory prichádzajú v troch variantoch

John Deere je prvým výrobcom poľnohospodárskej techniky, ktorý bude ponúkať traktory jedného radu s troma rôznymi konceptmi pohonu. Úplne nový rad traktorov 8R tak zahŕňa celkovo 5 rozdielne výkonných modelov (280, 310, 340, 370, 410), ktoré si budú môcť európsky farmári zakúpiť už čoskoro.

Väčšina traktorov modelového radu 8R bude dostupných s troma rozdielnymi typmi podvozku (okrem najmenšieho modelu 8R 280). John Deere teda prináša na trh štandardnú kolesovú verziu, verziu s doma pásmi nazývanú, ako aj traktor so štvorpásovým podvozkom. Najvýkonnejší z týchto traktorov, model 410 bude disponovať motorom PowerTech s objemom 9,0 l a výkonom 336 kW s IPM (458 hp). Podľa zástupcov spoločnosti sú traktory radu 8R schopné 94 % tejto sily preniesť priamo na podložku, čo je o 11 % viac, ako konkurenčné traktory rovnakej výkonovej kategórie. Modely 8R budú k dispozícii s prevodovkou PowerShift 16/5 (až po model 8R 340), prevodovkou e23 s funkciou Efficiency Manager a plynulou prevodovkou AutoPowr.

Horúcou témou v spoločnosti John Deere ostáva naďalej znižovanie utláčania pôdy, ktoré kradne výnosy farmárom už po dlhé desaťročia. Menšie utuženie pôdy znamená vyššie výnosy. Z tohto dôvodu ponúka John Deere i pásovú verziu s označením 8RT, ktorý ponúka o 40 koní vyšší výkon, ale i traktor 8 RX so štyrmi pásmi (nazývaný zástupcami spoločnosti ako pôdny špecialista), ktorý disponuje neuveriteľnou ťažnou silou a komfortom a dovoľuje farmárom vstupovať na svoje polia i v ťažkých podmienkach. Potenciál návratnosti vďaka zvýšeniu výnosov je na úrovni 50 EUR/ha. Ak teda farmár hospodári na výmere 1 000 ha, ročne sa mu vráti takmer 50 000 eur.

„Mám na sebe topánky s veľkosťou 45 a vážim 80 kg. Tlak, ktorým pôsobím na pôdu je rovnaký, akým pôsobí na pôdu traktor 8RX s hmotnosťou 18,7 t. Jeho styková plocha 4,5 m2 je o 20 % väčšou, ako má model 8RT s pásovým podvozkom. I pri najvyššom možnom zaťažení pôsobí na pôdu tlak 0,5 bar,“ uviedol Simon Schowalter, produktový manažér spoločnosti John Deere. 10,7 m priemer otáčania, čo je hodnota bežná pri traktoroch s výkonom 150 k. Všetko toto sa vmestí do stroja s prepravnou šírkou 3,0 m, 24 t maximálnou prípustnou hmotnosťou a prepravnou rýchlosťou na úrovni 40 km/h. Traktory 8R sú osadené úplne novou kabínou s dokonalým utesnením a luxusným sedadlom s vylepšeným odpružením Active Seat II (ktorému bolo udelené pred niekoľkými rokmi ocenenie za inováciu), klimatizáciou, masážnym sedadlom, lakťovou opierkou CommandPro, Apple Car Play. Približne o rok bude pre tieto traktory k dispozícii i nová funkcia Autosetup, ktorá umožní prostredníctvom stlačenia jediného tlačila previesť dáta pre nastavenie stroja a jeho náradia. Pri objednaní stroja s balíkom konektivity bude dostupná služba JDLink Connect na celých 5 rokov.

Hviezda expozície – nový kombajn X 9

Počas veľtrhu Agritechnica 2019 ukázala spoločnosť John Deere verejnosti vôbec po prvýkrát nový obilný kombajn s označením X9 – vysokovýkonný obilný kombajn, ktorý získal za použité systémy výmlatu ocenenie vo forme striebornej medaily.

„Na tomto produkte pracovali naši inžinieri dlhé roky. Tento kombajn sme testovali v tých najextrémnejších podmienkach po celom svete, ale najmä v Európe. Jedná sa o najproduktívnejší zberový stroj, ktorý dosahuje veľmi nízke straty a vysokú efektivitu, za čo bol ocenený i striebornou medailou za inovácie. V číslach to znamená výkonnosť 100 t/h pri stratách menších ako 1 %,“ prezradil Carsten Heftrig, produktový manažér spoločnosti pre kombajny. Kombajn dosahuje tieto parametre vďaka novému konceptu duálneho rotora, svojmu širokému telu (čím sa zvyšuje priestor pre hmotu k expanzii, ako aj plynulosť jej toku), zväčšeniu aktívnych mláťacích a separačných plôch a väčšej ploche sít, a to všetko pri zachovaní prepravnej šírky pod 3,5 metra.

Avšak ani ten najlepší kombajn nedokáže svoju prácu vykonávať poctivo, ak nie je vybavený kvalitnou žacou lištou. Práve z tohto dôvodu vyvinuli pracovníci spoločnosti i novú pásovú žaciu lištu s hlbokým pásom a špeciálnym profilom, ktorý zachytáva zrná zberanej plodiny do malých „vačkov“. Táto žacia lišta sa uplatní najmä pri zbere repky olejnej. Pás, ktorým je vybavená je oproti predchádzajúcemu modelu širší o 20 centimetrov. Kĺbový rám nového adaptéru má ponúkať doteraz nevídané možnosti kopírovania terénu s veľkým rozsahom (1 m+/-). Nový kombajn X9, ako i nová žacia lišta sa dostanú k poľnohospodárom v lete 2020 zatiaľ v limitovanom počte.

Fotky: John Deere photo bank.

Autor: Ladislav Závodský
Článok bol uverejnený v Rolníckých novinách č. 47/2019 na str. 25Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať