fbpx

KUHN ponúka širokú paletu krmovinárskych strojov

Francúzska spoločnosť KUHN je celosvetovo známa aj vďaka vývoju inovatívnych riešení pre zber a spracovanie krmovín. Konštrukcia strojov na zber a manipuláciu s krmovinami KUHN pritom zohľadňuje požiadavky na kvalitu zberaných krmovín, komfort obsluhy, produktivitu, bezpečnosť a spoľahlivosť a zo širokého portfólia si dokáže vybrať naozaj každý zákazník. 

Prvou prácou pri zbere krmovín je kosenie porastu. KUHN je priekopníkom v oblasti diskových žacích strojov a v jeho portfóliu nájdeme napríklad aj celosvetovo uznávané žacie stroje radu GMD, ktoré sa vyznačujú inovatívnou technológiou na zabezpečenie kvalitných krmovín a vysokého pracovného výkonu. V ponuke značky KUHN nájdeme tri rôzne typy diskových žacích strojov: čelne nesené žacie stroje, zadne nesené žacie stroje a tzv. žacie kombinácie.

Zadne nesené žacie stroje KUHN GMD zahŕňajú množstvo modelov vhodné či už pre farmárov alebo službárov. Tieto „kosy“ produkujú čistý a rovnomerný rez a zaujmú dvoma kľúčovými systémami: Lift-Control a Non-Stop Safety, vďaka ktorým je kosenie oveľa efektívnejšie. Ich vysoká výkonnosť a nízky príkon z nich robí stroje určené na hltanie hektárov pri nižších nákladoch bez ovplyvnenia kvality kosenia. Vďaka svojej kompaktnosti je ich možné agregovať aj s ľahkými traktormi.

Vráťme sa ku systému LIFT-CONTROL. Nejde iba o hydropneumatické odpruženie, ktoré nahrádza mechanické pružiny hydraulickým akumulátorom. V skutočnosti ide o sofistikovaný systém, ktorý kombinuje hydraulickú a mechanickú vetvu. Výsledkom je, že pri náraze na prekážku je na lištu vyvíjaný tlak, ktorý spôsobuje odľahčenie žacej jednotky. Vďaka jedinečnej kinematike systému LIFT-CONTROL dôjde po prekonaní nastaveného tlaku k uvoľneniu žacej lišty a jej ľahkému vytočeniu smerom dozadu, čoho výsledkom je, že čím väčšia prekážka, tým menší vypínací tlak pre maximálnu ochranu. 

KUHN je známy výrobou modulárnych žacích líšt, ktoré majú oproti konkurencii značnú výhodu, a síce, že pri ich oprave stačí rozobrať samotný modul, nie celú lištu. Náklady na prevádzku alebo opravu týchto strojov sa tak výrazne znižujú. Motýle, teda zadne nesenú žaciu kombináciu a čelnú kosu KUHN, využívajú najmä podniky služieb, ktorí kosia denne veľké výmery. 

KUHN využíva pri svojich žacích strojoch istenie systémom PROTECTADRIVE, ktorý chráni mechanizmus pohonu v prípade nárazu na prekážku. V prípade prudkého nárazu medzi diskom a prekážkou sa hriadeľ, ktorý drží disk, môže pretrhnúť tesne nad ložiskom vďaka špeciálne navrhnutej drážke. Vďaka tomu sú ozubené kolesá chránené pred poškodením. Za menej ako 15 minút je stroj opäť funkčný za veľmi nízke náklady na opravu.

Jednou z najnovších počinov výrobcu je žací stroj FC 13460 RA – víťaz súťaže Stroj roka 2024 s ukladaním na riadok, ktorý ponúka výrazne vyšší pracovný výkon ako bežné žacie kombinácie. So svojim pracovným záberom 12,4 až 13,4 m, ktorý je o 25 až 30 percent väčší, než môže ponúknuť väčšina doterajších žacích kombinácií, dovoľuje jednému človeku pokosiť za deň plochu aj 180 až 200 hektárov.. Jeho pásový zhrňovač dokáže pri jednom prejazde vytvoriť pokos široký približne 1,80 m až 3  m. Dopravníky sa dajú zasunúť aj na širokú distribúciu riadku. Teleskopická náprava, ktorou je stroj štandardne vybavený, zvyšuje svetlú výšku a uľahčuje tak vytvorenie širšieho a rovnomerne tvarovaného riadku pre rovnomerné sušenie a lepší zber krmovín. Okrem toho sa zlepšuje stabilita stroja pri otáčaní a na svahoch.

Žací stroj s kondicionérom je dodávaný s renomovanou výbavou, ako je napríklad žacia lišta OPTIDISC ELITE, ktorá vyniká svojou robustnosťou a kvalitou kosenia za všetkých podmienok. Tento žací stroj sa ľahko používa, nevyžaduje žiadnu údržbu a štandardne sa dodáva so systémom rýchleho uchytenia nožov FAST-FIT. Poskytuje lepšie prekrývanie rezu medzi rozbiehajúcimi sa kotúčmi a väčší priestor medzi zbiehajúcimi sa kotúčmi pre lepšie odvádzanie toku krmiva smerom dozadu. Žacia lišta OPTIDISC ELITE tak zaisťuje najlepšiu kvalitu rezu za všetkých podmienok. Výkyvný oceľový prstový kondicionér tiež zabezpečuje vysokú kvalitu úpravy. Rotory sú poháňané pákovou prevodovkou na jednoduché prispôsobenie kondicionovania typom krmiva a podmienkam zberu.

Obracače

Obracače KUHN sú známe pre svoju jednoduchosť, vysoký výkon a stabilitu za všetkých podmienok. K dispozícii sú rôzne modely so 4, 6, 8, 10, 12 a 16 rotormi s pracovným záberom od 4,2 do 17,2 m. Skutočným unikátom v rade obracačov je však najväčší nesený model GF 13003, ktorý mal premiéru minulý rok. Ide o prvý nesený obracač s pracovným záberom 13 m na trhu, ktorý je vybavený novými rotormi OPTITEDD. Tento obracač je dokonalým kompromisom medzi kompaktnou konštrukciou neseného stroja a pracovným záberom 13 m s 12 rotormi

Rotor OPTITEDD, ako aj ramená a prsty nového obracača zvyšujú pracovný výkon z hľadiska odolnosti a životnosti pracovných častí. Stroj môže pracovať v najextrémnejších podmienkach (ťažké krmoviny, kamenistá pôda a pod.). Vibrácie výrobca výrazne znižuje vďaka tuhšiemu podvozku. Životnosť prstov Heavy-Duty na novom rotore je dvakrát dlhšia ako na predchádzajúcich modeloch, pričom sa zachováva flexibilná pracovná kapacita. Proti hromadeniu biomasy na kolesách a ráme sú štandardne namontované deflektory kolies rotora.

Model GF 13003 má len jednu prevodovku a dva hydraulické ventily pre rôzne funkcie, ako je skladanie/rozkladanie, nastavenie šikmého sklonu a poloha otáčania na úvrati. Vďaka dômyselnej konštrukcii je kompaktný a bezpečný aj pri transporte po cestných komunikáciách. Jeho ťažisko je blízko traktora, čo umožňuje agregáciu so stredne výkonnými traktormi. Do tohto modelu boli integrované všetky prvky nevyhnutné na zníženie nákladov na údržbu (systém pohonu DIGIDRIVE, bezúdržbové rotory) a spracovanie krmovín bez nečistôt s vysokým obsahom živín (individuálny kĺb rotorov, asymetrické prsty rovnobežne so zemou, kolesá blízko rotorov a rotory s malým priemerom). Funkcia HLC (Headland Lift Control) navyše umožňuje zdvihnúť všetky rotory, zabezpečiť vysokú svetlú výšku na úvratiach a uľahčiť manévrovanie so strojom. V dôsledku toho sa krmivo zhrnie len raz. 

Zhrňovače

Konštrukcia zhrňovačov KUHN je, ako aj pri ostatných strojoch značky KUHN, prispôsobená zachovaniu kvality a nutričnej hodnoty krmovín. KUHN ponúka riešenia na zber krmovín s minimálnou kontamináciou a vo svojom výrobnom programe má k dispozícii hneď niekoľko modelov. Či už ide o jednorotorové nesené, alebo ťahané, prípadne viacrotorové zhrňovače či pásové modely, všetky z nich zaisťujú spoľahlivosť, maximálny pracovný výkon a rovnomerné riadky.

Zrejme najzaujímavejším strojom, ktorý vyčnieva z radu, je pásový zhrňovač MERGE MAXX 950, ktorý je univerzálnym strojom s dvoma pásovými jednotkami. Využiteľný je na zhrňovanie celého radu materiálov, od tráv, cez lucerny a ďateliny až po seno či slamu. Nerobí mu problém krátky, ale ani naopak veľmi dlhý materiál, rovnako ako ľahký alebo ťažký. Novšia generácia ponúka oproti svojmu predchodcovi množstvo inovácií. Jednou z nich je nižšia hmotnosť, čo prináša okrem iného výhodu v menšom nároku na ťahový prostriedok. Zberaná hmota je vďaka konštrukcii zberača a dopravníkov veľmi čistá, bez zeminy a ďalších nežiaducich prímesí. Krmovina je zberačom s nastaviteľnými otáčkami šetrne zdvihnutá a následne prepravená gumovými dopravníkmi a uložená na riadok. Pri zhrňovaní do strany je pracovný záber približne 8,8 m, zatiaľ čo pri zhrňovaní do stredu 8,2 až 9,5 m. Šírku riadku je možné nastaviť od 1 do 2,2 m. Obsluha si môže vybrať jednu z ôsmich možností zhrňovania:

vytváranie stredového riadku so šírkou 1 až 2,2 m, vytváranie stredového riadku pri zbere dvoch riadkov krmoviny, či napríklad vytváranie riadku na stranu spojením oboch pásov pohybujúcimi sa rovnakým smerom. Pri jazde späť vzniká veľký riadok, ďalšia možnosť zhrňovania vzniká opakovaním týchto jázd pre zhrnutie do riadku z pruhu širokého 20 alebo 30 m, súčasným využívaním stredového a stranového zhrňovania vznikajú ďalšie kombinácie, pri značnom objeme zhrňovanej hmoty možno pracovnú šírku rozdeliť. Buď každý pás zhŕňa hmotu na jednu stranu, alebo je hmota z polovice záberu zhŕňaná na stred a polovica na stranu. Poslednou možnosťou je prehadzovanie dvoch riadkov slamy po zberových kombajnoch. Pásový zhrňovač Merge-Maxx tak ponúka najväčšiu variabilitu z radu zhrňovačov KUHN a určite by nemal chýbať na žiadnom veľkom podniku.

Zdroj: www.rno.sk

Autor: Ladislav Závodský

FOTO-KUHNĎalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this