fbpx
Služobný telefón na centrálny sklad náhradných dielov Komárno: 0902 895 326

Všestrannosť teleskopických manipulátorov zaujme každý sektor

Čas sú peniaze. Platí to takmer bez výnimky v každom sektore. Určite by každý z nás chcel maximalizovať produktivitu a zároveň šetriť čas a zdroje. Je tomu tak na staveniskách, poľnohospodárskych podnikoch, baníctve či v komunále. Dôležité sú však nástroje, ktoré si pre svoju prácu vyberieme, pretože nám ju môžu uľahčiť, zefektívniť, ale aj spríjemniť. Na stavbách sa čím ďalej, tým viac udomácňujú teleskopické manipulátory – výkonné, robustné, inovatívne a multifunkčné vozidlá, ktorých popularita za posledné roky prudko vzrástla, a to vďaka ich vysokej všestrannosti. 

Ak hľadáte teleskopický nakladač, je dôležité vybrať si ten správny pre danú prácu. K dispozícii je množstvo rôznych značiek a modelov, z ktorých každý má svoje silné a slabé stránky. Sú však stránky, po ktorých sa jednotlivé stroje odlišovať môžu a najlepšie je, ak je k tomu pribalený aj spoľahlivý servis. 

Pozrime sa na to z uhľa pohľadu stavebných firiem: potrebujeme dosiahnuť na veľké výšky, pracovať v stiesnených priestoroch, využívať množstvo príslušenstva, ako rôzne lyžice, paletizačné vidly. Proste využiť svoj obratný a rýchli stroj na maximum. Talianska firma Dieci už od roku 1962 navrhuje a vyrába samohybné miešače betónu a patrí medzi jedny z prvých značiek na svete, ktoré uviedli na trh svoj rad teleskopických manipulátorov. Dieci má dnes s výrobou manipulátorov viac ako štyridsaťročné skúsenosti a ponúka špičkové spoľahlivé stroje s dlhou životnosťou, ktoré prechádzajú dôkladným interným testovaním za skutočných prevádzkových podmienok. 

Aby DIECI dokázala poskytnúť zákazníkom z rôznych sfér ten pravý manipulátor pre ich potreby, vyvinula rôzne rady strojov, ktoré sa líšia veľkosťou, nosnosťou, výškou a inovatívnymi systémami. Zákazníci si môžu vybrať zo strojov s nosnosťou od 2,0 až po 23 t, s maximálnou výškou zdvihu od 4,35 až do 35 m. Jedným zo zaujímavých teleskopických manipulátorov pre prácu na stavbách je model Mini Agri 26.6, nosnosť 2 600kg a výškový dosah 5,7 m, ktorý je navrhnutý tak, aby vyhovoval potrebám obmedzených pracovných prostredí. Vyznačuje sa extrémnou všestrannosťou a manévrovateľnosťou a okrem ponúkaného sortimentu príslušenstva (zdvíhacie háky, rôzne typy klieští, lopaty a rýpadla na inertný materiál) môže byť vybavený aj navijakmi a košmi. Kabína, najpriestrannejšia vo svojej triede, s podpisom talianskeho dizajnérskeho štúdia Giugiaro Design a schválená podľa ROPS-FOPS, je navrhnutá tak, aby zabezpečovala vysokú úroveň komfortu a priestoru. 

Dvaja zákazníci, rôzne využitie

Jedným zo spokojných zákazníkov, ktorí vlastnia teleskopický manipulátor DIECI je stavebná firma H & O Construktion, s.r.o., pôsobiaca na trhu už takmer tridsať rokov. Firma sa venuje najmä dodávke a montáži hliníkových okien, celopresklených fasádnych konštrukcií či prevetrávaných fasád. Firma si 99 % svojich produktov vyrába sama vo svojom sídle, kde má dokopy s výrobnými pracovníkmi zhruba 50 kmeňových zamestnancov. H & O Construktion môžu bežní ľudia poznať najmä vďaka veľkým stavbám, akými sú košický Aupark, okná pre prvú Euroveu, Panorama City 2, Zuckermandel, Klingerka, Aircraf – to všetko patrí do portfólia rodinnej firmy z Iže. Pre referencie sme si zašli priamo do firmy za vedúcim výroby, Ing. Norbertom Orságom.

„Naša firma je na trhu už takmer tridsať rokov, z ktorých polovicu sa zameriavame najmä na väčšie projekty, akým je napríklad práve dokončovaná stavba Eurovea 2. V nitrianskom kraji sme pracovali napríklad aj na výrobnom závode Jaguar Land Rover a popri takýchto väčších projektoch robíme aj na rodinných domoch a menších stavbách.  Filozofiou môjho otca, ktorý je konateľom spoločnosti, vždy bolo učiť sa novým veciam, a tak sme sa postupne naučili dodávať komplexné riešenia pre stavby,“ predstavuje spoločnosť vedúci výroby.

Pri práci na takto veľkých projektoch je samozrejmosťou neustála manipulácia s materiálom. Prvý manipulátor DIECI zakúpila firma H & O Construktion, s.r.o. v čase, keď dostala zákazku na stavbu polyfunkčného mestského centra Zuckermandel. „Naša firma dodáva na stavby na dennej báze minimálne štyri nákladné autá plné materiálu. V začiatkoch, keď sme ešte nevlastnili manipulátor boli jedným z hlavných problémov práve vykládky. Na stavbe samozrejme máte vežové žeriavy, no tie nie sú vždy dostupné. Keďže sa vykladanie uskutočňuje priamo na stavbe, v počiatkoch sme skúšali pri našej práci terénne vysokozdvižné vozíky. Tie však mali problém prejsť náročnejším terénom, a tak sme museli zvoliť niečo efektívnejšie, najlepšie s pohonom všetkých kolies a ramenom s väčším dosahom, keďže na tejto stavbe sa materiál vykladal do veľkej výšky. V tom čase sme si zaobstarali jazdený manipulátor DIECI ICARUS 40.17, ktorý sme po kúpe ihneď zapriahli do práce na stavbe. Nakoniec sme prišli na to, že teleskopický manipulátor má na stavbe obrovské možnosti využitia. Náš stroj sa v podstate celé dni nezastavil, pretože vykladal autá aj iným firmám,“ spomína na kúpu prvého manipulátora talianskej značky Norbert Orság.

Ako sám priznáva, prvý manipulátor pracuje dodnes, a to napríklad aj v poľnohospodárstve, keďže majitelia firmy vlastnia v okolí Iže aj poľnohospodársku pôdu, kde manipulátor nájde využitie pri plnení sejačiek, či manipulácii v skladových priestoroch. „Tým pádom, že naším prvým manipulátorom bol väčší model DIECI, chceli sme docieliť väčšiu variabilitu kúpou menšieho a obratnejšieho modelu. Pre model Dieci Mini Agri 26.6, ktorý dnes u nás pracuje už viac ako rok sa rozhodli na základe pozitívnych skúseností so starším modelom, ako aj z toho dôvodu zjednodušenia servisu. Firma Agroservis, od ktorej sme stroj zakúpili má servisné stredisko v Komárne, čo je 10 kilometrov od nášho sídla,“ dodáva vedúci výroby Norbert Orság.

Prekvapí možnosťami využitia

Skúsenosti s teleskopickými manipulátormi má aj p. Tibor Bélai z obce Marcelová, jeden z najznámejších kamenárov v okrese Komárno, ktorý kamenárske práce vykonáva už od roku 1989. 

„Naše práce môžu zákazníci vidieť najmä v komárňanskom okrese, ale núdzu nemáme ani o zákazníkov z Dunajskej Stredy, Senca a okolie Štúrova. V minulosti sme množstvo pomníkov postavili aj v Maďarsku, ale odkedy máme Euro, biznis sa tam nejako zastavil. V roku 1994 sme začali so stavbou pomníkov z prírodného kameňa z Talianska a neskôr, v roku 2005 sme začali s dovozom kameňa z Číny,“ spomína pri našej návšteve majiteľ kamenárstva a pokračuje: Teleskopický manipulátor Dieci Mini Agri je už mojím tretím manipulátorom. V minulosti som mal stroje značky John Deere, či JCB, čiže s týmito strojmi už mám nejaké skúsenosti. Dieci Mini Agri sme si zaobstarali najmä na prácu na cintorínoch, kde nám pomáha pri dvíhaní ťažkých bremien, ale napríklad aj pri planírovaní, či dokonca pri betónovaní. Okrem toho vlastním aj sedemhektárový pozemok, a po jeho kúpe mi pri jeho vyčistení strašne pomohol.“

Do kamenárstva Bélai putoval manipulátor DIECI od spoločnosti Agroservis s bežným príslušenstvom. Bol však takmer okamžite dovybavený špeciálnou mixovacou lopatou, ktorá je určená na miešanie betónu. Má objem 0,75 m3 a podľa slov majiteľa kamenárstva dokáže jednoducho namiešať betón, bez potreby miešačky za zhruba tri minúty. Najefektívnejšie využitie takejto lopaty je v prípade, ak sa vedia pracovníci dostať priamo ku hrobovému miestu. „V tom prípade dokážeme zamiešaný tekutý betón naliať priamo do debnenia, čo nám ušetrí množstvo namáhavej manuálnej práce a pol dňa, ktorý by sme inak venovali miešaniu a vozeniu betónu k hrobovému miestu. Navyše, máme k nemu rôzne príslušenstvo, vďaka ktorému dokážeme na dvore dvíhať aj tie najťažšie kryty pomníkov, pri ktorých by sa zapotilo aj 8 mužov. Manipulátor zároveň nájde využitie i pri vykladaní kamiónov, na ktorých nám prichádzajú objednané polovýrobky. Meter štvorcový prírodného kameňa váži približne 30 kg, čiže denno denne pracujeme s krytmi, ktoré vážia zhruba 200 kg,“ pochvaľuje si výhody zakúpeného stroja p. Tibor Bélai. 

Dieci Mini Agri 26.6 si majiteľ vybral aj kvôli tomu, že bol v tom čase najmenším modelom značky, a vmestí sa aj do stiesnených priestorov haly, v ktorej dochádza k obrábaniu prírodného kameňa, či do priestorov medzi hrobovými miestami, kde je často málo miesta na manipuláciu. Tento rok budeme obnovovať jeden pamätník v Banskej Bystrici, na ktorý sme vyhrali verejné obstarávanie. Ten bude treba rozobrať, obnoviť prírodný žulový kameň a vrátiť na miesto. I pri týchto úkonoch nám pomôže náš manipulátor. Značka DIECI bude mať podľa informácií od zástupcov spoločnosti Agroservis na našom trhu od tohto leta ešte kompaktnejší manipulátor DIECI MINI AGRI SMART, ktorého šírka je 1,55 m a disponuje nosnosťou 2 t a dosahom do 4,2 m. Majiteľ kamenárstva na záver spomína na ďalšiu vec, ktorá pri výbere nového stroja zohrala nemalú rolu: „Je to servis. Spoločnosť Agroservis má viac ako 150 servisných pracovníkov a 9 servisných stredísk po celom Slovensku. Kdekoľvek pracujeme, ak by došlo k poruche, vieme, že sa k nám behom dňa dostane servisný technik a pomôže nám.“Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this