fbpx
Služobný telefón na centrálny sklad náhradných dielov Komárno: 0902 895 326

V extrémnych podmienkach spracováva pôdu kyprič KUHN

Spoločnosť Agroservis ponúka kyprič, ktorý by rozhodne nemal chýbať vo Vašom strojovom arzenáli. A to bez preháňania. KUHN totiž ponúka jedinečný kombinovaný diskovo – radličkový kyprič PERFORMER, ktorý sa radí v dnešnej dobe medzi stroje nevyhnutné pre optimálne spracovanie pôdy. Navyše je schopný nahradiť minimálne dva stroje, čo je v dobe vysokých cien pohonných hmôt obrovskou výhodou.

KUHN PERFORMER patrí medzi to najlepšie, čo si od francúzskeho výrobcu môžete zaobstarať. PERFORMER je navrhnutý ako kombinovaný tanierový a radličkový kyprič, čo mu umožňuje podmietať a pracovať tesne pod povrchom pôdy s vynikajúcimi výsledkami. Navyše sa PERFORMER dokáže prispôsobiť aj hlbokému spracovaniu pôdy a či akémukoľvek nastaveniu medzi týmito dvoma úrovňami, a dosiahnuť požadovaný výsledok jediným prejazdom.

O tomto jedinečnom kypriči sme sa pozhovárali s podpredsedom a zároveň mechanizátorom Poľnohospodárskeho družstva v Zemnom, Ing. Patrikom Borkom, vďaka ktorému PERMORMER spracováva pôdu v okrese Nové Zámky už tri roky.

Mohli by ste v krátkosti našim čitateľom priblížiť, čím sa vaše družstvo zaoberá?

Poľnohospodárske družstvo v Zemnom obhospodaruje zhruba 2 150 ha pôdy. Momentálne sa venujeme už len rastlinnej výrobe, i keď sme mali v minulosti aj živočíšnu výrobu. Tú sme však ako množstvo slovenských podnikov museli ukončiť, keďže bola nerentabilná. Momentálne sa tak venujeme najmä pestovaniu sóje, slnečnice, kukurice a pšenice. Okrem toho máme aj ovocný sad, pestujeme broskyne a prevádzkujeme vinárstvo.

Ako sa Vám darí tento rok bojovať proti enormnému suchu? Zvládajú to ľudia a technika?

So zrážkami sme na tom na našom území všeobecne veľmi biedne. Tento rok u nás do konca mája nenapršalo takmer nič a preto sme museli zavlažovať. A momentálne je opäť obrovské sucho. Aj bez týchto vplyvov počasia máme však v našom katastri veľmi ťažké pôdne podmienky. Množstvo strojov, ktoré sme mali počas rokov možnosť vyskúšať nedokázalo u nás pracovať tak, aby sme s nimi mohli byť spokojní. Ak u nás nejaké náradie pracuje aspoň na 80 %, môžeme konštatovať, že v bežných podmienkach potom pracuje na 100 %.

Jedná sa o chyby pri obrábaní z minulosti, alebo je problém skutočne v pôdach?

Aby ste mali prehľad o tom, aká je u nás situácia s pôdami, načrtnem vám ju. Dávnejšie sme zažili roky, kedy bolo z našej celkovej výmery až 900 hektárov pod vodou. Preto musíme pôdu obrábať takým spôsobom, ako to robíme dnes. U nás, keď orieme šesťradličným pluhom, na niektorých parcelách má takýto pluh problém potiahnuť výkonný 370-koňový traktor. Pri orbe v takýchto podmienkach dosahujeme bežne spotrebu nafty aj 50 litrov na hektár. Stroje u nás dostávajú teda riadne zabrať.

V takýchto podmienkach musí byť práca pre akúkoľvek závesnú techniku nočnou morou. Ako teda budete pripravovať pôdu pred sejbou ďalších plodín?

So spoločnosťou Agroservis spolupracujeme už od deväťdesiatych rokov minulého storočia. Takmer všetky naše traktory sú značky John Deere. No ako som už spomínal, nie všetky stroje u nás fungujú tak, ako by mali. Často sa tak stáva, že jednotlivé firmy majú u nás hlavu v smútku. V našich podmienkach musíme vyskúšať viacero strojov a vybrať si ten, ktorý nám najviac vyhovuje. Práve takto sme si pred troma rokmi vybrali aj náš kombinovaný kyprič KUHN PERFORMER 4000, ktorý najviac vyhovuje našim ťažkým podmienkam a práve oň sa pri príprave pôdy opierame najviac.

Vravíte, že si pred výberom radi odskúšate stroj vo vlastných podmienkach. Ako ste sa dostali práve ku kypriču PERFORMER?

Už v minulosti sme mali problém s prípravou pôdy, a tak sme sa obzerali na trhu po rôznych strojoch, ktoré by vyčnievali nad konkurenciou. Navštívili sme aj rôzne predvádzacie akcie, na ktorých sa nám zapáčil podobný stroj, ktorý sme vyskúšali aj u nás. Pre istotu som však zavolal aj do spoločnosti Agroservis, či by nám nevedeli ponúknuť niečo podobné. Agroservis mal v tom čase u seba zrovna predvádzací kyprič PERFORMER, ktorý nám boli ochotní ukázať v našich podmienkach. Na naše prekvapenie pracoval ešte lepšie, ako konkurenčný kyprič, nad ktorým sme uvažovali, a tak sme si ho rovno u nás aj nechali.

Čo rozhodlo v boji s konkurenciou v prospech PERFORMER-u?

Ak porovnám kombinovaný kyprič PERFORMER s veľmi podobným kypričom od konkurenčnej značky, v príprave pôdy po kukurici sme videli vo finále veľký rozdiel v kvalite práce oboch strojov. Spracovanie pôdy po PERFORMER-i je aj v tak náročných podmienkach, aké u nás panujú na vysokej kvalitatívnej úrovni. U nás ak na jeseň nenaprší, máme veľké problémy pripraviť pôdu na sejbu. So strojom PERFORMER sme ju však dokázali pripraviť jedným, maximálne dvoma prejazdami. Výbava stroja bola skoro najlepšia, aká mohla byť a cenový rozdiel medzi strojmi bol prakticky zanedbateľný, ale z hľadiska práce bol rozdiel výrazný.

Ako sa vám na družstve s kypričom pracovalo počas troch rokoch, ktoré ho vlastníte?

Ako som už spomínal, na niektorých miestach máme tak ťažké podmienky, že ak spracovávame pôdu do hĺbky 10 cm, aj 370 – koňový traktor má čo robiť, aby náradie utiahol. Po tomto kombinovanom kypriči môžeme podľa pôdnych podmienok rovno aj siať, čo sme skúšali aj na našom podniku. Väčšinou však v našich podmienkach nestačí na kvalitnú predsejbovú prípravu pôdy jeden prejazd. Výhodou je samozrejme ľahká obsluha stroja. Takmer všetko dokážete nastaviť hydraulicky pomocou ovládača z pohodlia kabíny traktora. Práca s ním je skutočne jednoduchá tak, ako aj jeho nastavenie. Všetky sekcie si dokážeme nastavovať nezávisle od seba. Môžeme pracovať len s taniermi, alebo len s radličkami, a samozrejme, s oboma súčasne. Dokážeme si nastaviť aj prítlak valcov tak, aby neostávali po práci kypriča žiadne stopy. Údržba je prakticky nulová, keďže je stroj vybavený bezúdržbovými ložiskami. Ak by som to mal porovnať s naším predošlým strojom, je to nebo a zem.

Ako ste spokojní so servisom? Objavili sa počas trojročného používania stroja nejaké problémy?

So servisom sme spokojní, keďže zatiaľ boli servisní pracovníci spoločnosti pri každej poruche vždy promptní. Teraz však nehovorím o kypriči PERFORMER, pretože s ním sme počas troch rokov nemali prakticky žiaden problém. Na stroji sme menili len bežné opotrebiteľné diely, ako napríklad špičky radličiek. So strojom sme teda viac, ako spokojní, a je naším nenahraditeľným pomocníkom.

Pridaj komentárĎalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this