fbpx

S novým kombajnom sme nadmieru spokojní – hovorí Ing. Martin Šulák

Spoločnosť AGROSERVIS spol. s r.o. pripravila na úspešné zvládnutie žatvy počas svojho pôsobenia na našom trhu už veľké množstvo podnikov. I keď sa v minulosti možno javilo, že značka John Deere nepatrí medzi špičku na trhu, čo sa týka obilných kombajnov, skúsenosti poľnohospodárov hovoria, že dnes je už opak pravdou. John Deere je momentálne najväčším výrobcom kombajnov na svete, za čo vďačí aj posledným, veľmi vydareným generáciám strojov. Tie sú nielen konkurencieschopné, ale podľa skúseností obrovských más poľnohospodárov po celom svete v niektorých parametroch aj najlepšie. 

Kam by sme mali zájsť počas žatvy, ak nie za čerstvým majiteľom obilného kombajnu? Ako už spoločnosť AGROSERIS spol. s r.o. uviedla na svojich sociálnych sieťach, tento rok sa jej podarilo umiestniť obilné kombajny do hneď niekoľkých slovenských podnikov. Jedným z nich je aj Firma AROCONSULTING SPOL, s.r.o., Jatov, kde sme si z redakcie zašli po referencie o novom prírastku do strojového parku, ktorým je model T670i. Ako sú s ním po úvode žatvy v spoločnosti spokojní, o tom sme sa pozhovárali so samotným konateľom spoločnosti, Ing. Martinom Šulákom.

Predstavte prosím v krátkosti našim čitateľom Váš poľnohospodársky podnik.

AGROCONSULTING SPOL s.r.o. hospodári na približnej výmere 1 600 hektárov a táto výmera je rozložená do asi 15 katastrálnych území. Naše pozemky tak siahajú od Andoviec pri Nových Zámkoch, cez Lipovú, Tvrdošovce, Jatov až po kataster Horný Čepeň v okrese Sereď. Gro nášho osevu predstavuje tento rok pšenica a kukurica, no máme aj slušnú výmeru slnečnice a sóju. Pre zaujímavosť spomeniem, že na menšej ploche máme zasiatu napríklad aj levanduľu. Zrážkové pomery a pôdne typy sú u nás veľmi rôznorodé, keďže hospodárime na pomerne veľkom území.  To však znižuje napríklad riziko ľadovcov, ktoré sú dnes už aj v našom okolí bežným javom. Spadáme do nadmorskej výšky 150 m a zrážkové pomery sú tu 600 mm ročne. Sú však rozložené veľmi divoko, čo úrodám veľmi nepomáha. Jeden mesiac nič, druhý mesiac 100 mm – to je príklad tohto roku, aj minulej jesene, kedy nám padlo v septembri 200 mm a potom sme boli dlhú dobu bez zrážok. Následne nám napršalo pár milimetrov v marci a v máji tohto roka napríklad len 50 mm. Čo sa týka pôdnych typov, obrábame úplné piesky v okolí Nových Zámkov, ale aj superťažké pôdy v katastroch Jatov, Tvrdošovce a Palárikovo. Plodiny sa tak snažíme umiestňovať tak, ako je to najvhodnejšie. Kukurica, slnečnica a sója sú teda pre nás tými najlepšími alternatívami. 

Takýto chotár je zrejme ťažké obhospodarovať. Ako to robíte?

Pôdu sa snažíme obrábať bezorebným spôsobom, aj keď nie vždy sa to dá. Príkladom bol minulý rok, kedy sme si museli zaobstarať po rokoch nový pluh. Po tom, čo nás zasiahli veľké prívalové dažde sme totiž na parcely nedokázali vstúpiť s ničím iným. Väčšinou však pôdu hĺbkovo podrývame, nakoľko sme v minulosti mali problém dostať sa s pluhom do hĺbky 40 cm. Pre tento účel sme si od spoločnosti AGROSERIS spol. s r.o. zadovážili hĺbkový kyprič BEDNAR a vysokovýkonný traktor John Deere 9620RX, vďaka čomu sa nám prvýkrát podarilo pôdu spracovať v potrebnej hĺbke. Napriek tomu, že sa aj takto výkonný traktor pri prvom ťažkom podrývaní natrápil, na ďalší rok bola jeho práca už omnoho jednoduchšia. Keď sa obzriem dnes spätne, aj na základe týchto skúseností som sa začal viac venovať presnému poľnohospodárstvu a mojimi pomocníkmi boli dobré vybavenie technikou a dáta. V počiatkoch sme na základe GPS vykonávali rozbory pôdy z presne stanovených miest. Následne sme ich porovnávali s výnosovými mapami, vytvorenými obilnými kombajnami a určili sme si svoje priority. Mojou prioritou bolo nehnojiť pôdy, na ktorých sme z pohľadu posledných piatich rokov dosahovali najnižšie úrody. Venujeme sa teda najmä tým častiam pozemkov, ktoré sú na tom z hľadiska potenciálu najlepšie. Po dvoch rokoch sa začali objavovať prvé výsledky. Máme napríklad menej zamokrených plôch, čo sme následne zadokumentovali aj v mapách. Na pozemkoch tak vznikla úplne iná situácia, zvýšila sa úroda a začal som tomu veriť, že nás to týmto spôsobom niekam dovedie. Repku sme tento rok zaknihovali na priemernom výnose 3,6 ton a pšenicu sme nedávno kosili s úrodou 8,0 ton.

Keďže sme tu dnes na návšteve kvôli novému obilnému kombajnu John Deere T670i, samozrejme nám ako prvá napadá otázka, prečo práve John Deere?

Od čias, kedy bola naša spoločnosť ešte klasickým družstvom, čo bolo v deväťdesiatych rokoch, máme na našom mechanizačnom stredisku výhradne traktory John Deere. Ostali sme teda verní farbe, ktorá bola na našom podniku prvá a verím im dodnes, pretože ide o skutočne spoľahlivé stroje. S kombajnami to bolo na našom podniku iné. Skúšali sme konkurenčné značky, ktoré mali určitú dobu povesť efektívnejších z hľadiska kvality práce, ale aj prevádzkových nákladov. Dnes je však situácia úplne iná a momentálne sa mi javí, že v rovnakej výkonovej triede má už oproti konkurencii jednoznačne na vrch značka John Deere. Svet sa mení spolu s technikou. Spoločnosť AGROSERIS spol. s r.o. so svojou nosnou značkou John Deere nám poskytujú technológiu na zber dát a zosúladenie úrodových máp a rozborov pôdy, a tak sme sa rozhodli práve pre kúpu kombajnu John Deere T670i. Ďalším dôvodom pre kúpu bolo zosúladenie strojov a keďže máme na podniku zelené kombajny, nemusíme inštalovať do iných strojov konkurenčné systémy. Pochopili sme, že je treba využiť možnosti techniky, ktorú máme na našom podniku zakúpenú a tak naše stroje momentálne žijú v symbióze. Obsluha kombajnu je navyše pracovník, ktorý pracuje aj na traktore 9620RX a tak nemá ani najmenšie problémy s jeho obsluhou. Všetky systémy sú veľmi podobné a tak si na nový kombajn zvykol za malú chvíľu. Tento pracovník prispel aj k výberu nového kombajnu, keďže si zberový stroj John Deere prakticky sám vyžiadal. Nemalú úlohu pri výbere stroja zohral aj servis.

Momentálne ste už po žatve obilnín. Ako si v nej Váš nový kombajn viedol?

S novým kombajnom sme zatiaľ nadmieru spokojní. Ku novému obilnému kombajnu sme si museli samozrejme zaobstarať i novú žaciu lištu. Konkrétne sa jedná o model 730x s pracovným záberom 9,5 metra. Nad väčším pracovným záberom sme ani neuvažovali, pretože na naše pozemky je táto lišta tak akurát. Ako som spomínal, zdá sa mi, že značka John Deere má momentálne v segmente kombajnov navrch. V prípade spotreby je to podľa našich dát až o 10 %. V repke mal náš stroj spotrebu približne 10-11 litrov na hektár, zatiaľ čo v pšeniciach, ktoré majú úrodu 8 ton sa spotreba hýbala na úrovni 15 litrov. Spokojný sme aj s výkonnosťou, ktorá je na úrovni minimálne 40 hektárov za deň, čo je pri daných úrodách výborná hodnota. 

Čo hovoríte na kvalitu zrna a slamy, ktoré kombajn T670i vymláti?

Keďže pestujeme potravinársku pšenicu, samozrejme sme nazreli aj na kvalitu zrna, s ktorou sme nadmieru spokojní. I keď nám pšenica „zahorela“, dosahujeme viac, ako uspokojivé úrody. Čo sa týka slamy, tú na podniku veľmi neriešime, keďže nemáme živočíšnu výrobu. Všetku hmotu sa snažíme teda využiť a vrátiť pôde i takýmto spôsobom živiny, ktoré z nej vyčerpávame. Keď pripravujeme pôdu pred sejbou repky, na povrchu neostane ani 10 % slamy. Spoločnosť AGROSERIS spol. s r.o. vytvorila aj tým, ktorý sa zaoberá presným poľnohospodárstvom, a urobila dobre. V mobilnom telefóne mám k dispozícii aplikáciu, vďaka ktorej vidím online vlhkosť zberanej plodiny, výnosy na jednotlivých parcelách, ale napríklad aj také prestoje stroja. Nie je totiž dôležité pzberať úrodu desať ton, ak máte náklady na jedenásť.

Ako ste už spomínali, pri výbere stroja zohral úlohu aj servis…

Servisné služby spoločnosti AGROSERIS spol. s r.o. boli vždy na vysokej úrovni. Na Slovensku v tomto ohľade AGROSERIS spol. s r.o. prakticky nemá konkurenciu, a to aj vďaka promptným dodávkam všetkých potrebných náhradných dielov do 24 hodín. Je všeobecne známe, že z Komárna putujú autá na dennej báze do centrálneho skladu John Deere. Či už je sobota, nedeľa, alebo sviatok, vďaka týmto nadštandardným službám sa vždy dokážem dostať k náhradným dielom. Ďalšou obrovskou výhodou, ktorá nám bola spoločnosťou AGROSERIS spol. s r.o. poskytnutá je náhradný stroj v prípade imobility, vďaka čomu dokážeme našu prácu vykonávať v krátkych časových oknách a bez významnejších prestojov. Jedná sa o jeden z najpríjemnejších benefitov, ktoré spoločnosť AGROSERIS spol. s r.o. ponúka. Väčšina firiem na našom území totiž stroje predáva, ale nemá kapacity na to, aby zvládla všetky servisné úkony v čase núdze. Väčšinou sa totiž technická porucha vyskytne cez víkend, kedy sa hľadá pomoc omnoho ťažšie. Pri strojoch od AGROSERVISU viem, že aj keď sadnem do auta v nedeľu ráno a zájdem do Komárna, vrátim sa odtiaľ s potrebnými náhradnými dielmi.

Za rozhovor ďakujeme Ing. Martinovi Šulákovi zo spoločnosti AGROCONSULTING SPOL s.r.o.

Pridaj komentár



Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this