fbpx

PROFI RIEŠENIE PRE TECHNOLÓGIU PÁSOVÉHO SPRACOVÁNIA PÔDY STRIP-TILL

Technológia pásového spracovania pôdy, takzvaný strip-till, nadobúda na stále väčšom význame. Či chceme alebo nechceme, táto technológia bude v blízkej dobe primárnou technológiou spracovania pôdy pre širokoriadkové plodiny. Už teraz je využívaná pre zakladanie porastov na eróziou ohrozených a svahovitých pozemkoch.

Nový STRIP-MASTER EN je riadkovým kypričom, ktorý možno využiť samostatne, alebo napríklad v kombinácii so zásobnými vozmi a zásobníkmi pre súčasnú aplikáciu hnojív (COMBO SYSTEM CS, Fert-CART FC, Fert-BOX FB_F).
Nový STRIP-MASTER EN je riadkovým kypričom, ktorý možno využiť samostatne, alebo napríklad v kombinácii so zásobnými vozmi a zásobníkmi pre súčasnú aplikáciu hnojív (COMBO SYSTEM CS, Fert-CART FC, Fert-BOX FB_F).

STRIP-TILL? TECHNOLÓGIA BLÍZKEJ BUDÚCNOSTI

Technológia strip-till sa radí medzi pôdoochranné technológie, ktoré majú eliminovať riziko pôdnej, veternej a vodnej erózie, či znižovať riziko výparu pôdnej vlahy. Pretože sa na pozemku nachádza veľké množstvo organickej hmoty v porovnaní s celoplošným spracovaním, dochádza k lepšiemu vsakovaniu vody do pôdy. Výhodou je, že pri spracovaní možno do spracovávaných pásov aplikovať minerálne alebo organické hnojivo v podobe hnojovice a digestátu.

Práve pre túto technológiu spracovania pôdy vyvinula značka BEDNAR už pred pár rokmi model riadkového kypriča s názvom STRIP-MASTER EN. V minulom roku na základe testov prešiel tento model výraznou inováciou. Na jeseň roku 2020 tak bola oficiálne predstavená inovovaná verzia stroja STRIP-MASTER EN s označením 6000.

Medziriadková vzdialenosť 45 cm je vhodná napríklad pre prípravu pásu pred založením porastu repky ozimnej.

PROFI RIEŠENIE RIADKOVÉHO KYPRIČA

Nový STRIP-MASTER EN 6000 je vlastným riešením značky BEDNAR (v porovnaní s predchádzajúcim modelom už nový model nevyužíva kultivačné jednotky kanadského výrobcu Yetter). Okrem prepracovaných kultivačných jednotiek ponúka nový STRIP-MASTER EN 6000 celý rad nových možností výbavy.

Jednotlivé časti stroja (nosný rám, kultivačné jednotky) sú vlastným riešením značky BEDNAR. Vysoká variabilita výbavy umožňuje stroj prispôsobiť daným podmienkam a požiadavkám zákazníka.

Keď sa na nový stroj pozrieme po jednotlivých častiach, nemožno opomenúť robustný nosný rám, na ktorom sú umiestnené jednotlivé kultivačné jednotky. Z výroby je možné stroj objednať vo výbave s ôsmimi alebo dvanástimi kultivačnými jednotkami. Práve táto voliteľná výbava umožňuje STRIP-MASTER EN 6000 využívať pre prácu, pri ktorej je potrebný medziriadkový rozstup od 40 do 80 cm (využitie pre prípravu pôdy pod cukrovú repu, repku ozimnú, slnečnicu alebo kukuricu).

OFSETOVÉ ULOŽENIE? RIEŠENIE, KTORÉ VYUŽIJETE PRI SPRACOVANÍ V PODMIENKACH S VEĽKÝM MNOŽSTVOM POZBEROVÝCH ZVYŠKOV

Veľkou výhodou stroja oproti konkurencii je, že v prípade osadenia dvanástimi kultivačnými jednotkami sú jeho jednotky offsetovo uložené. To znamená, že STRIP-MASTER ponúka v porovnaní s podobnými strojmi bez offsetového uloženia jednotiek oveľa lepšiu priechodnosť pri spracovaní vo vlhkých a ťažkých podmienkach, alebo v podmienkach s veľkým množstvom pozberových zvyškov.

STRIP-MASTER EN 6000 vo výbave s 8 kultivačnými
jednotkami na prípravu pôdy v pásoch
s rozstupom 80, 75 alebo 70 cm
významnou výhodou oproti konkurencii je offsetové uloženie kultivačných jednotiek vo výbave s 12 jednotkami pre spracovanie s rozstupom 45 a 50 cm

Zásadná zmena spočíva v prevedení jednotlivých kultivačných jednotiek. Tie sú po novom originálnym a vlastným riešením spoločnosti BEDNAR. Pre lepší výsledok práce, vyššiu odolnosť a zároveň komfort obsluhy je stroj po novom vybavený hydraulickým istením kypriacich nožov s vypínacou silou 750 kg. Pri styku s prekážkou tak dôjde k vyhĺbeniu, aby nedošlo k poškodeniu noža, a následne k jeho spätnému zahĺbeniu. Každá kultivačná jednotka je tiež vybavená vlastným paralelogramom, ktorý zaručuje dodržanie nastavenej pracovnej hĺbky a presné kopírovanie terénu.

VYSOKÁ VARIABILITA VÝBAVY KULTIVAČNÝCH JEDNOTIEK

Kultivačná jednotka stroja STRIP-MASTER EN 6000 sa skladá z predného narezávacieho disku, ktorý pripravuje drážku pre ľahké prenikanie kypriaceho noža do pôdy. Narezávací disk môže byť podľa požiadavky zákazníka v prevedení rovného, ​​vlnitého alebo zubového disku. Za diskom sa nachádzajú čistiace kotúče, ktoré odstraňujú z línie drážky pozberové zvyšky a iný materiál.

Každá kultivačná jednotka je vybavená vlastnými podpornými kolesami pre výborné kopírovanie terénu.
Podľa podmienok a typu pôd možno stroj vybaviť rôznymi typmi a prevedeniami zadných pechov.

Hydraulicky istený kypriaci nôž obklopujú bočné usmerňovacie disky, ktoré zaručujú, že sa spracovávaný pás zeminy udržuje v požadovanej šírke. Uhol a pozíciu usmerňovacích diskov možno ľahko nastaviť podľa aktuálnych pôdnych podmienok. Pre spätné utuženie a zamedzenie výparu pôdnej vlahy možno STRIP-MASTER EN 6000 osadiť celým radom zadných utužovacích pechov. Aj tu je možné si vybrať z niekoľkých variantov lištových, reťazových, pneumatikových, alebo prstových pechov.

Pridaj komentárĎalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this