fbpx

Po stopách jeleňa: Ako si viedol traktor pri práci s krmovinami?

Kampaň Po stopách jeleňa vzbudila medzi slovenskými poľnohospodármi obrovský záujem. V rámci nej mali možnosť poľnohospodárske podniky vyskúšať si traktory John Deere a porovnať ich vo vlastných podmienkach s konkurenčnými strojmi. Táto kampaň sa však, minimálne pre tento rok, nezadržateľne blíži ku koncu. A tak sme v našej dnešnej reportáži navštívili ďalší z radu podnikov, do ktorých spoločnosť Agroservis zapožičala svoj traktor v rámci kampane Po stopách jeleňa a boli sme zvedaví na dojmy po odjazdení 300 motohodín.

Tentoraz sme sa vybrali do regónu Kysuce, kde spoločnosť Agroservis v rámci svojej kampane zapožičala stroj pre podnik zaoberajúci sa najmä živočíšnou výrobou a s tým súvisiacim obhospodarovaním lúk a pasienkov. Spoločnosť UNI – CON Kysuce bola založená v roku 1993 a Šamajovci stoja v jej čele od roku 1996. V tom čase ešte malinká farma, ktorá vznikla v rámci privatizácie štátnych majetkov dnes patrí v kysuckom regióne medzi najväčšie poľnohospodárske podniky, čo sa týka objemu výroby. Spoločnosť sa postupne začala venovať ekologickej výrobe. Do ekologického projektu je zaradená prevažná časť obhospodarovanej pôdy. Pre účely nášho rozhovoru sme si vybrali toho pravého respondenta, pána Samuela Šamaja, syna konateľa spoločnosti UNI – CON Kysuce. Samuel totiž odjazdil na traktore väčšinu času z kampane.

Predstavte prosím čitateľom blogu spoločnosti Agroservis Vašu farmu.

Spoločnosť UNI – CON KYSUCE, so sídlom v obci Raková, ktorá sa nachádza v severovýchodnej časti Žilinského kraja hospodári na výmere poľnohospodárskej pôdy 1061,91 ha. Z tejto výmery obrába ekologicky 904,06 ha, kde orná pôda predstavuje len 158 hektárov a zvyšok tvoria lúky a pasienky. Táto pôdna skladba predurčuje smerovanie našej poľnohospodárskej prvovýroby na chov hovädzieho dobytka a oviec. Momentálne nájdete na farme Raková 300 kráv, zhruba 1 000 ovečiek a napríklad aj 350 000 kusov výkrmových kurčiat ročne. Okrem toho vyrábame samozrejme aj mliečne produkty z kravského a ovčieho mlieka. Výrobky, ako kravské syry, nite, oštiepky, žinčica, bryndza, či ovčie syry nájdu zákazníci v našej firemnej predajni priamo na farme, poprípade v tunajšom obchode.

Ako ste sa dostali ku spolupráci medzi vami a spoločnosťou Agroservis?

Ako viete, na farme vyrábame pre naše zvieratá množstvo krmovín, ktoré napríklad aj balíkujeme. Od spoločnosti Agroservis sme však doteraz paradoxne odoberali len sieťku na tieto balíky. Všetky traktory, ktoré na našej farme nájdete sú od konkurenčných značiek, no niektoré z nich majú nájazd aj viac, ako dvanásťtisíc motohodín. Preto sa musíme čím ďalej, tým viac zamýšľať nad obnovou tejto techniky. Začiatkom tohto roka nás zástupcovia spoločnosti Agroservis oslovili s možnosťou vyskúšať si v rámci kampane Po stopách jeleňa traktor značky John Deere. Zapožičanie traktora na 300 motohodín nám dokáže vykresliť reálny obraz o vlastnostiach stroja, a tak sme ponuku s radosťou prijali.

Spoločnosť Agroservis v rámci kampane zapožičiava traktor v rovnakej výkonovej kategórii, ktorú by ste chceli nahradiť. O aký traktor sa jednalo?

Keďže pracujeme s krmovinami, väčšina nášho strojového parku je zložená z menších traktorov s výkonom okolo 100 konských síl. Zástupcovia spoločnosti Agroservis nám tak ponúkli zapožičanie traktora podobnej výkonovej kategórie, John Deere 6120M. Navyše sme si ho mali možnosť vyskúšať v agregácii s lisom na okrúhle balíky s variabilnou komorou John Deere V451M.

Traktor ste mali možnosť vyskúšať po dobu 300 motohodín. Aké práce ste s ním vykonávali?

Keďže pracujeme s krmovinami, traktor sme používali najmä pri zhrabovaní a obracaní sena, a následnom lisovaní, pri ktorom sme mali možnosť odskúšať i lis V541M. Zabrať sme mu však dali aj pri mulčovaní, práci s lesnou frézou, či zvážaní balíkov na farmu. Dokopy som s ním ja osobne vyskúšal asi sedem prác a bol som s ním nadmieru spokojný. Pohodlie pri práci v kabíne je to, čím je značka John Deere preslávená. Pri práci v neľahkom teréne som strávil množstvo hodín a vždy som z kabíny vystupoval s úsmevom na tvári.

Akú sú Vaše dojmy z používania nového stroja? Máte voči nemu prípadne nejaké výhrady?

Traktor nám bol dodaný s prevodovkou AutoQuad, čo je manuálna prevodovka. V počiatkoch som si myslel, že budem pri práci s traktorom neustále len preraďovať, ale musím uznať, že s touto prevodovkou si dal John Deere naozaj záležať. Rýchlosti sú urobené dobre, skupiny a prevodové stupne sa radia plne elektronicky. Naše doterajšie traktory boli vybavené v prípade traktorov so sto konskými silami Powershift prevodovkami, a väčšie traktory napríklad aj Vario prevodovkami. Napriek tomu som sa cítil komfortnejšie pri práci s traktorom John Deere. Samozrejme, veľkú rolu zohráva aj to, že sa jedná o novší a modernejší stroj. Traktor je tiež veľmi dobre odhlučnený, čiže dlhé pracovné dni pri práci s krmovinami mi nerobili vôbec žiaden problém. Výhrady k stroju nemám zatiaľ žiadne, pracoval totiž presne tak, ako má.

Ak by ste mohli porovnať Vaše predošlé traktory konkurenčných značiek a traktor John Deere 6125M, aké vlastnosti by ste vyzdvihli v prípade zeleného traktora?

Jednoznačne je to komfort. Väčšina našich strojov nám bola v minulosti dodaná s pevnou kabínou a tak som si pri práci so zapožičaným strojom ihneď všimol rozdiel. Traktor John Deere 6125M ponúka o poznanie vyššiu úroveň komfortu, ako naše predošlé traktory. Pri jazde po pozemkoch s trvalými trávnymi porastami, kde zbadáte nerovnosti ťažšie si traktor viedol na jednotku. Už pri prvom nastúpení do kabíny stroja si vodič všimne, že je v nej viac priestoru, ako pri konkurenčných traktoroch tejto triedy. Nie je to len o samotnom priestore, ale aj o zvýšení viditeľnosti. Rozdiely som si všimol i v spotrebe paliva. Traktor mal pri zhrabovaní a obracaní spotrebu 7 litrov, čo považujem za veľmi slušnú hodnotu. Pri lisovaní sa spotreba hýbala na úrovni 11 litrov, čo je porovnateľné s konkurenčnými strojmi.

Aké je Vaše záverečné hodnotenie zapožičaného stroja?

Pre nás je traktor s výkonom 120 konských síl najideálnejšou voľbou, ktorá zastane na našej farme takmer všetky práce. Práca s krmovinami bola pre traktor 6125M hračkou. Lesnú frézu, s ktorou som frézoval najmä trnky a malé stromčeky zvládal traktor s navýšením výkonu bez väčších problémov a verím, že by zvládol poháňať frézu i pri väčších stromoch. Príjemne ma prekvapili jeho zadné vlastnosti pri zvážaní balíkov s veľkým vlekom Pronar, na ktorý sa vmestí 36 balíkov. Pri jazde z kopca po panelovej ceste som si všimol účinné brzdy, či napríklad aj to, že traktor nezvyšoval otáčky a držal rýchlosť motorom. Táto panelová cesta môže byť pritom v mokrých podmienkach a pri jazde s takýmto nákladom veľmi zradná. Traktor by sme chceli určite pri kúpe vybaviť čelným nakladačom, ktorý na našom podniku nájde využitie. Na záver by som spomenul, že traktor John Deere 612M dokáže konkurovať iným značkám nielen výkonom, ale aj cenou. Vo viacerých aspektoch ich aj prekonáva. Navyše spoločnosť Agroservis je známa najmä svojimi bezkonkurenčnými servisnými službami, a tak sa pri výbere nového stroja budeme obhliadať s veľkou pravdepodobnosťou po tejto značke.

Pridaj komentár



Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this