fbpx
Služobný telefón na centrálny sklad náhradných dielov Komárno: 0902 895 326

O úrody sa v Komárovciach stará flotila strojov BEDNAR

Žijeme v dobe, kedy sa väčšina poľnohospodárskych podnikov stretáva s nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov. Aby toho nebolo málo, časové okná na jednotlivé práce sú neustále kratšie a kombinácia oboch týchto faktorov môže byť doslova vražedná. Výrobcovia a predajcovia techniky však svojich zákazníkov nenechajú v štichu a prichádzajú so stále efektívnejšími a väčšími strojmi, a v tomto trende pokračuje i český výrobca BEDNAR FMT.

Šesťstopäťdesiat hektárov a dvaja pracovníci. Áno, aj to sa dá stíhať v rodinnej firme ILDE s. r. o., ktorá sídli v obci Komárovce (Košice okolie). Žezlo po otcovi tu prebral Jozef Ignáth ml., ktorý je konateľom spoločnosti a zároveň aj jedným z jej dvoch pracovníkov. Súčasne je však aj zanieteným fanúšikom poľnohospodárskej techniky, ktorý sleduje novinky a najnovšie trendy. ILDE s.r.o. sa začiatkom deväťdesiatych rokov venovala aj pestovaniu zeleniny, no problémom boli okrem iného v tom čase aj skladovacie priestory, kvôli ktorých absencii sa s pestovaním zeleniny v Komárovciach uťalo. Momentálne sa tak venujú pestovaniu repky na výmere 120 ha, kukurice na 170 ha, pšenice na 240 ha a sóje na približne 120 ha.

„Naša firma sa rokmi rozrastala a momentálne obhospodarujeme 650 ha poľnohospodárskej pôdy, z čoho gro tvoria ťažké ílovité pôdy. Práce je potrebné vykonávať vždy načas, keďže je veľmi dôležité trafiť ten správny moment, kedy je možné s technikou v takýchto ťažkých podmienkach pracovať. Okrem mňa máme v našej firme len jedného zamestnanca. Práve kvôli problému s kvalifikovanými pracovníkmi sme sa vybrali cestou používania výkonnej techniky, ktorá nám umožňuje stíhať všetky krátke časové pracovné a aplikačné okná. Pre túto techniku nie je problém obrobiť aj 2 000 hektárov, ale keďže nemáme ľudí, máme práve tieto širokozáberové stroje,“ zhodnotil v úvode neľahkú prácu na poli konateľ spoločnosti, ktorý týmito slovami obhajuje svoju na prvý pohľad predimenzovanú flotilu strojov.

V strojovom parku rodinnej firmy háji farby českého výrobcu BEDNAR hneď niekoľko zástupcov. O výsev plodín sa tu už viac ako päť rokov stará sejačka BEDNAR OMEGA OO 6000L. Za ten čas s ňou nezaznamenali žiaden problém. Konateľ firmy pred kúpou túto sejačku videl pri práci u jedného poľnohospodára v  okrese. Okrem toho si ju samozrejme prezrel aj na rôznych výstavách a presvedčila ho ako cenou, tak aj kvalitou konštrukcie. V tom čase sa jednalo o inovovaný stroj s plastovým zásobníkom, pri ktorom mali už konštruktéri podľa slov J. Ignátha ml. vychytané všetky muchy. Počas obdobia, za ktoré stroj zasial každoročne väčšinu výmery, dosahuje firma pravidelne pekné výnosy. Z priemerných úrod počas uplynulej sezóny môžeme spomenúť napr. pšenicu  s úrodou 7,8 t/ha, či repku  s úrodou 4,2 t/ha. Výsev týchto plodín bol vykonávaný pri pracovnej rýchlosti 12, resp. 15 km/h.

Dlhoročné skúsenosti a kontakty so spoločnosťami BEDNAR a AGROSERVIS Spol. s r.o. vyústili do nákupu množstva ďalšej techniky. Z portfólia BEDNAR tu nájdeme širokozáberový diskový podmietač SWIFTERDISC XE 12000, dvanásťmetrový kompaktor SWIFTER SE 12000 a najnovší prírastok, ktorým je osemriadková plečka BEDNAR ROW-MASTER RN 6400. „My sme ani nemali záujem skúšať iné firmy, pretože sme so strojmi BEDNAR viac, ako spokojní. Do budúcna si plánujeme zaobstarať napríklad aj dvanásťmetrovú sejačku bez prípravy pôdy a zrejme opäť ostaneme pri značke BEDNAR. Túto sejačku by sme chceli vybaviť pásovou jednotkou, keďže na našich poliach vidíme výhody pásového pohonu traktora John Deere 9620 RX, ktorý sme si tiež nedávno zaobstarali od spoločnosti AGROSERVIS Spol. s r.o.,“ hovorí J. Ignáth ml. a pokračuje: „Z hľadiska utláčania pôdy je to obrovský rozdiel oproti kolesovému traktoru. Dva roky dozadu sme mali rok bohatý na zrážky, kedy sme RX-ko použili aj ako „vyprošťovák“ pre zapadnutý traktor s prekladacím vozom. Po používaní pásových jednotiek však už teraz vidno výhody aj na porastoch, kde v podstate vymizli miesta, na ktorých bola pôda viditeľne viac utlačená.“

Pôvodne mal J. Ignáth ml. záujem o SWIFTER SE s pracovnou šírkou 16 m, avšak tento model nie je možné objednať s crosskill valcami väčších priemerov. Preto má na firme 12 m verziu, vybavenú väčšími crosskill valcami, vďaka ktorým dokáže s predsejbovým kompaktorom pracovať pri rýchlosti 15 km/h. Maximálna pracovná hĺbka stroja v miestnych podmienkach je 12 cm ,ale väčšinou ním pripravujú pôdu do hĺbky 6-7 cm. Takto dokážu vytvoriť dokonalé osivové lôžko a dosahovať pekné úrody.

Na mechanickú likvidáciu burín v porastoch kukurice využíva firma ILDE s.r.o. plečku Bednar Row-Master RN 6400. „Veľa skúseností s touto plečkou ešte nemáme, pretože sme si ju zaobstarali tento rok, ale napriek tomu vidíme nejaké výsledky už teraz. Plečka je vybavená kamerovým navádzaním, vďaka ktorému sa kvalita práce nedá oproti našej starej plečke ani porovnať. Môžeme pracovať pri riadkoch omnoho tesnejšie a plečkovať aj tie buriny, ku ktorým by sme sa so starým strojom ani nedostali. Na starej plečke sme krajné radličky v riadku odmontovali, aby sme predišli  poškodeniu porastu. Toto s novým strojom nezažívame, keďže podľa výšky porastu dokáže systém snímať dva, resp. tri riadky a stará sa o automatické posúvanie vozíkov. Okrem toho sme si ju vybavili prednou nádržou na prihnojovanie s objemom 660 l. Systém funguje presne tak, ako má – dávkuje želaný objem hnojív podľa pracovnej rýchlosti,“ pochvaľuje si J. Ignáth ml.

Okrem spomínaných strojov mali v Komárovciach možnosť vyskúšať diskový podmietač ATLAS PROFI, no nakoniec sa rozhodli pre model SWIFTERDISC XE 12000. Na podmietači SWIFTERDISC sú disky umiestnené bližšie k sebe, ale majú menší priemer, ako je tomu pri modeli ATLAS. Vďaka ich usporiadaniu a natočeniu stroj nemá problém s upchávaním ani v ťažkých pracovných podmienkach, čo sa im pri iných strojoch stávalo. Jedinou nevýhodou SWIFTERDISC-u oproti ATLAS-u je podľa konateľa firmy ILDE s.r.o. absencia systému nastavovania pracovnej hĺbky prostredníctvom terminálu. „Ten by som bral aj na náš diskový podmietač. Stroj nám bol dodaný vo výbave s predným smykom, agresívnymi diskami a dvojitým V-ring valcom v zadnej časti“.

Slová na záver

„Ja osobne som veľmi spokojný so strojmi značky BEDNAR. Jedná sa o spoľahlivú techniku, ktorá sa nekazí. Od prvého momentu sa mi páčil prístup českého výrobcu, ktorý je ochotný počúvať svojich zákazníkov a upraviť stroje podľa požiadaviek. V minulosti som chcel vybaviť sejačku OMEGA smykom a packer valcami. Toto v tom čase výrobca neponúkal, no stroj nám napriek tomu prispôsobili podľa našich požiadaviek,“ hovorí na záver o svojich skúsenostiach J. Ignáth ml. a dodáva: „Ak kupujete techniku do svojho podniku, je dobré vždy hľadieť aj na servis. V dnešnej dobe sa rozdiely medzi jednotlivými značkami takmer zmazali a každý výrobca dokáže skonštruovať dobrý stroj. Pri tých, s ktorými sa pracuje sa samozrejme raz za čas dostaví aj porucha a vtedy prichádza na rad servis. A práve v tomto ohľade vyniká práve spoločnosť AGROSERVIS spol. s r.o., na ktorú sa na našom trhu z hľadiska servisu nechytá nikto“.

Pridaj komentárĎalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this