fbpx

O údržbu Šaľe či Nitry sa starajú „jelene“

Značka John Deere sa radí medzi špičku v záhradnej a komunálnej technike. Od šesťdesiatych rokov minulého storočia, v čase, keď sa kosenie trávnika stávalo čoraz obľúbenejšou voľnočasovou aktivitou, prišiel výrobca na trh so svojou prvou traktorovou kosačkou, ktorá sa stala ihneď obľúbeným nástrojom pre záhradkárov. To podnietilo spoločnosť John Deere, aby vstúpila na trh záhradnej a komunálnej techniky a ponúkala svojim zákazníkom stále viac obľúbených funkcií, inšpirovaných väčšími konvenčnými traktormi.

John Deere má vynikajúce meno v súčasnosti i v slovenskom komunále, kedy stále viac firiem využíva na údržbu verejných priestranstiev práve stroje so znakom jeleňa na kapote. Za všetky môžeme spomenúť spoločnosť Inex Hausgarden, sídliacu v Močenku. Inex Hausgarden pôsobí na trhu už viac, ako desať rokov a zaoberá sa komplexnými službami tvorby exteriérov a interiérov. V oblasti záhradnej architektúry má firma niekoľkoročné skúsenosti a množstvo úspešne realizovaných projektov a stará sa o udržiavanie verejných priestranstiev, či zimnú údržbu v mestách akými sú Šaľa, či Nitra. Spoločnosť sme navštívili v zimnom období, aby sme nazreli do zákulisia zimnej údržby, prezreli si strojový park a pozhovárali sa s konateľom Ing.Henrichom Blehom o jeho v skutku zaujímavej práci.

Ako ste sa dostali ku podnikaniu v záhradnej a komunálnej sfére?

Ďakujem za otázku, rád to vašim čitateľom priblížim. Bolo to tuším v roku 2008, keď som si začal privyrábať záhradnou architektúrou, kedy som robil približne 50-60 záhrad ročne. Prevažne sa jednalo o záhrady pri rodinných domoch, občas sa mi podarilo získať zákazku u nejakej firmy. V začiatkoch som sa teda zameriaval na úpravu okolia a klasické veci ako sú realizácia závlah, trávniky, výsadby, jazierka a podobne. Tieto veci som robil v tom čase ešte pri práci, no postupom času som si vybudoval meno, dopyt po našej práci rástol,  a musel som rozhodnúť, či ostanem u svojho zamestnávateľa, alebo si založím firmu. A tak nás dnes zákazníci môžu poznať pod názvom Inex Hausgarden.

V nitrianskom kraji ste dnes už pomerne známi. Ako pokračovalo teda vaše podnikanie a čím sa zaoberáte dnes?

Ako sa naše podnikanie postupne rozrastalo, dostali sme sa aj k údržbe priestranstiev v Dusle Šaľa. Následne sme sa zúčastnili súťaže na údržbu mesta Šaľa, ktorú sme vyhrali a začali sme podnikať vo väčšom. Potom prišla zimná údržba, či súťaž na údržbu priestranstiev v meste Nitra, v ktorej sme boli taktiež úspešní. V súčasnosti v Nitre udržiavame mestský park. Okrem toho sa staráme v Trnave o dve mestské časti, kde sme generálnym dodávateľom zákazky. V poslednom čase sme sa začali orientovať viac aj na údržbu športovísk, či už sú to golfové ihriská, futbalové ihriská. Do porftólia Inex-u patrí napríklad aj rodinné vinárstvo MB Winery. Vyrábame si vlastné kvalitné víno, na ktoré spracovávame rezistentné piwi odrody. Jedná o vysoko ekologické pestovanie, vďaka minimálnym chemickým zásahom. Dokonca aj biologicky rozložiteľný odpad, ktorý vzniká pri drvení rôznych rastlinných materiálov dodávame do pôdy a tak sme aj v tomto smere ekologickejší. Zadržiavame vodu zo všetkých striech, čo nám vytvára zásobu 50 m3 vody, s ktorou zavlažujeme vinice, ale i celý areál firmy. V areáli máme aj tenisové ihrisko, z ktorého sa snažíme vytvoriť vonkajší showroom, kde vieme ukázať stroje a predviesť kvalitu a výsledok našej práce. 

Takýto široký záber služieb potrebuje aj dostatočné vybavenie technikou. Čo všetko pri svojej práci používate?

Už v začiatkoch pri tvorbe záhrad, keď sa naša firma rozrastala, sme si museli samozrejme zakúpiť prvú traktorovú kosačku. Potrebovali sme spoľahlivý stroj a dobré servisné zázemie. Vyberali sme si z dvoch značiek, ale iba jedna z nich ponúkala tak dobré servisné zázemie, aké si naša práca vyžadovala. A tak sme si zaobstarali prvú traktorovú kosačku značky John Deere. Následne sme sa zúčastnili ďalších súťaží, ktoré som už spomínal, a tak sme dokúpili ďalšie vybavenie. Keď sme sa začali venovať aj zimnej údržbe, zaobstarali sme si traktory John Deere a postupne sme si k nim dokúpili príslušenstvo, ktoré je na Slovensku ojedinelé. Jednalo sa o pomerne vysoké investície, vďaka ktorým máme špeciálne vybavenie na prevzdušňovanie futbalových ihrísk, hnojenie, chemickú ochranu, či kosenie trávnika.

Prečo ste sa rozhodli práve pre značku John Deere?

Prvotnou veľkou investíciou pre prácu v zimnej údržbe bol nákup dvoch traktorov, pretože to je alfa-omega celého nášho podnikania. Výhodou špeciálneho traktora je najmä to, že ho vieme agregovať s rôznym náradím, a tak nemusíme vlastniť množstvo jednoúčelových strojov. Pred kúpou prvého traktora som si vyberal medzi dvoma značkami – oranžovou a zelenou, čo nie je tajomstvom. Samozrejme som mal v počiatkoch referencie od svojich kamarátov a aj počas môjho štúdia na vysokej škole firma spolupracovala so školou. Pri zimnej údržbe ciest však potrebujete mať v traktore aj veci, ktoré bežne až tak neriešite – napríklad dostatočne výkonné kúrenie a naopak pri letnej údržbe trávnikov klimatizáciu. Jazíčkom na váhach bol však servis. Stroje nám boli pred kúpou predvedené a po ich dodávke nám k nim boli poskytnuté odborné školenie, čo si tak isto ceníme.

Čo sa týka kosačiek tak tam v produktovom portfóliu John Deere bol pre nás výhodný jeden variant s vysokým vyklápaním, pretože keď kosíme, potrebujeme na takmer všetkých miestach skosenú trávu odvážať. Vzali sme teda v tom čase tú najvýkonnejšiu traktorovú kosačku a pracujeme s ňou dodnes.

Spomínate agregáciu s rôznym náradím. Na čo všetko využívate tieto traktory?

Traktory využívame okrem vyššie spomenutého najmä vo vinohradoch. Z tohto dôvodu sme aj výsadbu vinice realizovali na takú šírku aby sme ju vedeli obhospodarovať za pomoci techniky.

Chceli by sme sa opäť zapojiť do ďalšieho projektu, kedy by sme v prípade úspechu dokúpili špeciálny vinohradnícky traktor, okopávačku, rosič a stroje na zastrihávanie. Traktory John Deere nájdu uplatnenie nielen v poľnohospodárstve, ale aj vinárstve, starostlivosti o trávnaté plochy a letnej či zimnej údržbe.

Takmer všetku techniku, ktorú u nás nájdete, máme od spoločnosti Agroservis. To zahŕňa aj náradie, pretože je lepšie mať všetko od jednej firmy, ktorá sa stará o servis všetkých strojov. Niektoré stroje sme získali na základe referencie z Českej republiky, kde sa o športoviská starajú ďaleko viac, ako u nás. Vlastníme napríklad stroj na prevzdušnenie vegetačnej vrstvy Verti-Drain, s ktorým sme boli na Slovensku takpovediac pokusní králici, no mimoriadne sa nám osvedčil. O futbalové ihriská sa staráme v celom okolí od Bratislavy až po Nitru a Vráble. Primárne je to však v nitrianskom kraji, keďže sme partnerom oblastného futbalového zväzu Nitra.

Čo zahŕňa práca v zimnej údržbe?

Čo sa týka zimnej údržby, najviac práce máme samozrejme v januári a februári, kedy sú teploty najnižšie a s nimi rastie aj počet výjazdov. Každé mesto, v ktorom vykonávame zimnú údržbu má svoj dispečing, ktorý v zime každé ráno zhodnocuje situáciu, či je potrebné vykonať posyp a úpravu ciest. Ak je to nevyhnutné dajú nám vedieť a my sme pripravení takmer ihneď vyraziť. Traktory sú v zime vybavené radlicou a rozhadzovačom pre posyp chodníkov. Naši zamestnanci majú v zime aj nočnú pohotovosť, takže keď je potrebné postarať sa o údržbu pred odchodom ľudí do práce a škôl, sme pripravení. Chlapi majú vytvorený napríklad aj skupinový chat, v ktorom si podávajú informácie o tom, kto kde bol a čo sa stihlo urobiť. Boli zimy, počas ktorých sme mali takéto nočné výjazdy aj tri týždne v kuse. Avšak dnes už sú zimy slabšie.

Zdá sa, že s technikou, ktorú vlastníte ste skutočne spokojní. Ako je to však s popredajnými službami?

Polovicu traktorov sme kúpili od spoločnosti Agroservis z vlastných zdrojov, no zhruba polovicu strojov sme najmä v počiatku nášho podnikania riešili cez financovanie Unicredit Bank, ktorý je partnerom Agroservisu. Jedná sa o výhodné financovanie, ktoré nám pomohlo získať potrebnú techniku.  Jeden z traktorov, ktoré máme dnes na našom stredisku v Močenku má šesť a druhý štyri roky. Za ten čas sme s nimi nemali nikdy nejaký závažnejší problém a menili sa na nich len bežne opotrebované súčiastky.

Ako som už v úvode spomínal, naša firma má uzatvorené zmluvy s obcami a mestami, pre ktoré vykonávame práce vo vopred dohodnutom termíne. V zimnom období máme navyše pohotovosť, takže naše stroje musia byť vždy prevádzkyschopné. Ak tomu tak nie je, musíme situáciu promptne riešiť, napríklad aj zapožičaním náhradného traktora, ktorý nám spoločnosť bez problémov poskytla. Síce servis strojov John Deere nie je najlacnejší, je však mimoriadne spoľahlivý. Ak dôjde k poruche, viem, že na servisné služby od spoločnosti Agroservis sa môžeme spoľahnúť.

Za rozhovor ďakujeme Ing. Henrichovi Blehovi zo spoločnosti Inex Hausgarden.Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this