fbpx
Služobný telefón na centrálny sklad náhradných dielov Komárno: 0902 895 326

KUHN OPTIMER: správna voľba pre kvalitnú podmietku

Kvalitná podmietka patrí medzi základné a zároveň najdôležitejšie pracovné operácie vykonávané po zbere a mala by sa vykonávať čo najskôr po zbere. Je to najmä z toho dôvodu, aby sa dosiahlo rýchle vzchádzanie burín a eliminoval sa výskyt chorôb a škodcov. Tak, ako pri každej pracovnej operácii, aj pri podmietke je dôležitý výber náradia, ktoré splní požiadavky toho ktorého poľnohospodára, a môže vplývať na vyššie uvedené požiadavky. 

Keď premýšľame o kúpe nového tanierového podmietača, určite by sme mali myslieť aj na značku KUHN, ktorá ponúka v tomto segmente viacero riešení a nájdeme ju v portfóliu spoločnosti Agroservis. Jednými z najvýraznejších strojov z portfólia francúzskeho výrobcu sú však tanierové podmietače OPTIMER, ktoré sú dostupné v rôznych prevedeniach a pracovných záberoch od 3 do 12,5 m. OPTIMER, či už ide o verziu L, alebo XL, kombinuje intenzívne miešanie rastlinných zvyškov s pôdou, vysokú pracovnú rýchlosť, univerzálnosť a jednoduché nastavenie. 

Elementárnym pracovným orgánom podmietačov OPTIMER sú ich kónické taniere. Verzia L je vybavená taniermi s priemerom 510 mm, s malým alebo veľkým vykrajovaním, ktoré sú určené najmä na povrchovú podmietku a prípravu pôdy do 10 cm. OPTIMER XL je naopak vybavený taniermi s priemerom 620 mm, ktoré sú určené na prerezávanie a zapracovanie rastlinných zvyškov do hĺbky až 18 -20 cm. Výrobca ponúka ku strojom rôzne príslušenstvo, vďaka ktorému si môžete stroj „upraviť“ podľa vašich potrieb: hydraulicky ovládaný smyk, zavlačovacie prsty, rôzne výsevné zariadenia a široký sortiment utužovacích a rezacích valcov. Široké možnosti výbavy tak prinášajú so sebou aj široké možnosti využitia.

Vráťme sa však k radu L, ktorý je dostupný s diskami s menším priemerom. Výhodou menšieho priemeru tanierov je najmä vyššia rýchlosti ich otáčania a umožňuje jemné premiešanie rastlinných zvyškov, čo je možné využiť napríklad aj na predsejbovú prípravu pôdy. OPTIMER L je tak ideálnym strojom pre plytkú podmietku, či vytváranie osivového lôžka.

Kónické taniere s priemerom 620 mm s veľkým vykrajovaním, ktoré sú k dispozícii pre verziu XL, sú určené pre podmietanie v pracovnej hĺbke od 5 do 18 -20 cm. Pre výnimočnú kvalitu práce a spoľahlivé zahĺbenie sú tieto taniere naklonené v dvoch rozmeroch s vertikálnym uhlom 12° a horizontálnym uhlom 14° a svoj tvar si zachovávajú počas celej životnosti aj napriek opotrebovaniu. Model XL ponúka dobrú kvalitu prerezávania a miešania až do 18-20 cm. OPTIMER XL je ideálny pre stredne hlboké zapravenie strniska zloženého z väčšieho množstva biomasy. Taniere s priemerom 620 mm prerušujú kapilárne pôsobenie a mechanicky ničíiaburiny a krycie plodiny. Taniere sú v oboch prípadoch vyrobené z vysoko kvalitnej ocele s hrúbkou 6 m, ktorá zaručuje vyššiu odolnosť voči opotrebovaniu.

Rôzne modely, rovnaký cieľ

Ak hľadáte kompaktnú konštrukciu, 3, 3,5 a 4 m pevné verzie sú pre vás tou správnou voľbou. Tieto stroje umožňujú agregáciu aj s menej výkonnými traktormi s výkonom od 90 do 220 k. OPTIMER L a XL 300, 350 a 400 môžu byť vybavené sekciou zavlačovačov a širokou škálou valcov, ako aj výsevným zariadením na výsev medziplodín.

V prípade, ak má zákazník záujem o väčší, no stále nesený stroj, k dispozícii sú sklopné verzie stroja vo verzii L s pracovným záberom 4,5 a 6 m. Ide o nesené podmietače v trojbodovom závese traktora a pre uľahčenie prepravy sú hydraulicky skladateľné. Rad OPTIMER L 100 R je určený pre poľnohospodárov, ktorý hospodária na členitých pozemkoch a sú vybavení traktormi s výkonom od 120 do 300 k.

Prechádzame k ťahaným verziám podmietačov OPTIMER, a síce 4 a 5 metrovým ťahaným strojom, ktoré je možné agregovať s traktormi s výkonom od 120 do 300 k. Tieto stroje sú už vybavené centrálnou nápravou medzi tanierovou sekciou a valcom pre lepšiu stabilitu stroja. Prepravná šírka je obmedzená na 2,5 metra pre jednoduchú prepravu. Samozrejme aj tieto disky je možné vybaviť s rezacím valcom ako aj s výsevným zariadením na výsev medziplodín.

Ťahané verzie s pracovným záberom 6 a 7,5 m sú už určené pre stredne veľké poľnohospodárske podniky, ktoré vyžadujú vysokú plošnú výkonnosť na úrovni 10 ha/h. OPTIMER L /XL 6000 a 7500 umožňuje rovnomernú a efektívnu prácu vďaka oporným kolesám. Tieto stroje navyše prichádzajú s možnosťou výbavy systémom Steady Control, ktorý umožňuje kopírovanie terénu bez ohľadu na nerovnosti. Steady Control je systém, ktorý funguje na báze hydraulického tlaku vo valcoch, ktorý nielenže zabezpečuje kopírovanie nerovností terénu, ale zároveň pritláča taniere do pôdy a zabezpečuje tak rovnomernú pracovnú hĺbku jednotlivých orgánov.

Pre dosiahnutie vysokých denných výkonov má spoločnosť KUHN v zálohe svoje najväčšie modely s pracovným záberom 9, 12 a 12,5 m. Tieto dokážu v kombinácii s traktormi od 270 do 700 k spracovať 13 až 18 ha/h. Prepravné rozmery týchto 3 modelov nepresahujú 3×4 m (šírka x výška), vďaka čomu presuny po cestných komunikáciách nerobia kombinácii traktor/náradie žiadne problémy. V prípade týchto strojov (pre OPTIMER L/XL 9000, 12000 a 12500) je už systém Steady Control dodávaný v základnej výbave, aby výrobca poskytol zákazníkom možnosť dokonalého ovládania pracovnej hĺbky po celej šírke stroja. To, že zhutňovanie pôd negatívny vplyv na úrodu, je známe už niekoľko desaťročí. Spoločnosť KUHN reaguje aj na túto výzvu a tak ponúka model s pracovnou šírkou 12,5 m, ktorého cieľom je vytvoriť na poli pevné dráhy pre všetky stroje, čím sa zníži podiel zhutnenej pôdy na minimum. Použitím tohto stroja sa zlepšuje kvalita pôdy, vsakovanie vody a jej zadržiavanie vedie k vyšším výnosom. Tento model je dostupný zatiaľ len vo verzii L (510 mm taniere) s dvojitým U valcom.Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this