fbpx

KUHN: kvalitu vidno na spokojnosti zvierat

Kŕmenie dobytka je zodpovedné za približne 60 % nákladov poľnohospodárskeho podniku (v nákladoch na krmivo, zdroje a vybavenie), no zároveň je treba brať do úvahy aj skutočnosť, že patrí tiež medzi hlavné faktory prispievajúce  k zdraviu a produktivite kráv. Miešacie kŕmne vozy predstavujú v každej mliekarenskej prevádzke obrovské náklady (investičné náklady a prevádzkové náklady).

Kŕmne systémy využívajúce traktor a ťahaný kŕmny voz, samozberací voz alebo dokonca niektoré iné typy miešacích vozov vyžadujú časovo náročnú prevádzku a prinášajú nerovnomerné výsledky dodávky krmiva. Neoptimálne dodávky krmiva môžu viesť k problémom, ako je aeróbne kazenie, ktoré môže viesť k strate živín, a plytvaniu krmivom v dôsledku nepravidelnej distribúcie, a práve z týchto dôvodov je viac ako dôležité vybrať si ten správny stroj.

Neoddeliteľnou súčasťou trhu s poľnohospodárskymi strojmi je značka KUHN, ktorá pôsobí na trhu už takmer dvesto rokov. Francúzsky výrobca ponúka okrem strojov na pracovanie pôdy, sejbu, či zelenú žatvu aj široké portfólio miešacích kŕmnych vozov a či už sa jedná o ťahané, samohybné, či dokonca autonómne, vybrať z si z tejto ponuky dokáže každý. „Spoločnosť KUHN je vlastníkom niekoľkých desiatok rôznych patentov, vďaka čomu dokáže zabezpečiť vyššiu životnosť a efektivitu svojich strojov. V prípade miešacích kŕmnych vozov si napríklad výrobca zvára a ohýba korbu týchto strojov sám, pričom využíva veľkého zváracieho robota. Vďaka tomu nie sú naše stroje pozvárané z väčšieho množstva materiálu, čo zvyšuje ich životnosť a odolnosť. To sa ukazuje napríklad pri nakladaní, kedy dochádza ku pnutiu, no v prípade vozov KUHN nedochádza ku praskaniu zvarov,“ vysvetľuje Zsolt Miškovič, produktový manažér spoločnosti b pre značku KUHN.

Medzi najpredávanejšie modely miešacích kŕmnych vozov na Slovensku patria jednoznačne ťahané modely, ktoré zaujmú cenovou dostupnosťou. Ich výhoda pre menších poľnohospodárov je zrejmá – keďže dnes už takmer každý farmár disponuje traktorom vhodným pre agregáciu s týmto strojom, nie je potrebné vynakladať veľké finančné prostriedky na samohybný stroj. 

KUHN ponúka svoje ťahané modely v jedno, dvoj, či dokonca trojnápravových prevedeniach, a s rôznym počtom miešacích závitoviek, čo sa samozrejme odvíja od toho najdôležitejšieho parametru, ktorým je objem miešacej korby. Ten sa v prípade ťahaných modelov pohybuje od 4 m3 (jednozávitovkový PROFILE), cez 34 m3(PROFILE 3 CL) do až 55 m3 v prípade najväčšieho dostupného modelu VXL 100, ktorý je vhodný pre mliečne farmy s niekoľkými tisícmi dojníc. S výberom toho ideálneho stroja dokážu poradiť aj zástupcovia spoločnosti Agroservis, ktorí pri konfigurácii berú do úvahy parametre priestorov, v ktorých by mal kŕmny voz pracovať, počet kráv, či napríklad počet denných kŕmení. 

„Jednotliví výrobcovia začali svoje kŕmne vozy ponúkať vo vyhotovení s horizontálnymi závitovkami, no dnes sa na trhu uplatňujú najmä vertikálne miešacie závitovky, a to najmä vďaka rovnomernejšiemu premiešaniu krmiva. Na Slovensku sa nám najlepšie ujali dvojzávitovkové modely PROFILE, ktoré je možné bez väčších problémov agregovať s traktormi s výkonom do 100 konských síl. Na prácu s nimi si vystačíte napríklad aj so staršími traktormi. Kŕmne vozy KUHN je možné osadiť rozdružovačom balíkov, vďaka čomu dokáže chovateľ podstielať zvieratám. Tým však pri prispôsobení nekončíme, keďže zákazník si môže zvoliť aj spôsob distribúcie krmiva. V závislosti od požiadaviek na maximálnu výšku a šírku kŕmneho vozu je možné vyskladať až 35 rôznych možností zakladania krmiva,“ hovorí Attila Kovačic zo spoločnosti Agroservis.

KUHN PROFILE sa osvedčil aj v Kežmarku

Jedným zo spokojných zákazníkov spoločnosti Agroservis je aj Poľnohospodárske družstvo podielnikov Kežmarok, ktoré od roku 2021 prevádzkuje vo svojej živočíšnej výrobe miešací kŕmny voz KUHN PROFILE CROSSMIX 16.2 CS. Tento konkrétny model je vybavený dvoma vertikálnymi závitovkami, zapustenými kolesami, úzkou násypkou a distribúciou kŕmnej dávky prostredníctvom priečneho dopravníka. Objem korby, ako už označenie modelu napovedá, je v prípade tohto modelu 16 m3, čo je v našich podmienkach vhodné pre stredne veľké stáda dobytka. Vozy PROFILE sú typické svojím tvarom miešacej vane, ktorá má všetky 4 strany skosené. Táto konštrukcia zabezpečuje plynulý tok hmoty a intenzívne rezanie pri zachovaní nízkych energetických požiadaviek. PROFILE CROSSMIX 16.2 CS má kolesá umiestnené pod korbou, vďaka čomu sa celková šírka stroja udržuje na úrovni iba 2,40 m, vďaka čomu je možné s týmto vozom pracovať aj v úzkych kŕmnych chodbách. Celková výška 2,76 m zabezpečuje prejazd nízkymi budovami vďaka čomu dokáže stroj nasledovať traktor do najnižších budov a zachovanie dobrej svetlej výšky (390 mm s pneumatikami 385/55 R22,5) pomáha prejazdu po nerovných podlahách. Ako sme už spomínali, nižšia energetická náročnosť radu PROFILE, vďaka ktorej je tento miešací kŕmny voz možné používať s traktormi s výkonom do 100 k je výsledkom viacerých technologických riešení. Prispieva k tomu napríklad priebežná špirála miešacej závitovky, ktorá presúva krmivo zo spodnej časti vane nahor bez akýchkoľvek nútených pohybov. Dvojzávitovkové miešacie vozy zároveň otáčajú zmes v tvare čísla osem, čo zabezpečuje pravidelnú cirkuláciu krmiva a zabraňuje priľnutiu materiálu na steny vane. Pre zníženie potreby energie je rad PROFILE navyše vybavený asymetrickými nožmi, ktoré majú „samočistiaci“ efekt a tiež majú ostrie noža s progresívnym strihom pre konštantný prenos krútiaceho momentu. Voliteľná dvojrýchlostná prevodovka navyše prispieva ku zníženiu v prípadne podnikov s väčšími vzdialenosťami medzi jednotlivými strediskami. 

„Jedným z kľúčových vlastností, vďaka ktorým sme sa rozhodli práve pre model PROFILE CROSSMIX 16.2 CS sú jeho rozmery a nespočetné množstvo doplnkov, ktoré sa dajú priamo prispôsobiť požiadavkám zákazníka. Dôležitým aspektom je samozrejme aj jednoduchosť ovládania pre samotnú obsluhu, či presnosť váženia jednotlivých kŕmnych surovín, ktoré sa ukladá do pamäte váhy a je k dispozícií na stiahnutie do PC a následné vyhodnotenie. Dĺžku krmiva je možné nastaviť tzv. proti nožmi. Miešanie samotnej TMR-ky je rýchle a nepotrebuje žiadne zdĺhavé domiešavanie. Nepochybná je aj kvalita dávkovania samotného krmiva na kŕmny stôl. Pravidelné rozloženie krmiva stroj dosahuje vďaka veľkému priečnemu dopravníku, ktorý je v našom prípade umiestnený v prednej časti stroja. Homogénnu distribúciu krmiva dosahujeme s kŕmnym vozom PROFILE CROSSMIX aj pri zakladaní do dlhých kŕmnych žľaboch, vďaka čomu sme schopní zabezpečiť rovnomerný prísun kŕmnej dávky každému zvieraťu zo stáda. Kvalita TMR-ky je tak na vynikajúcej úrovni, čo sa prejavuje i na spokojnosti našich zvierat,“ pochvaľuje si zástupca PDP Kežmarok, Ing. Benč Marek. Spokojnosť s miešacím kŕmnym vozom KUHN PROFILE CROSSMIX 16.2 CS vyjadruje najlepšie skutočnosť, že kežmarské družstvo si koncom minulého roka zaobstaralo od spoločnosti Agroservis aj druhý kŕmny voz KUHN, tentokrát model PROFILE 14.2 DS.

Kvalita miešania kŕmnych vozov KUHN bola navyše dokázaná aj v teste, a to analýzou piatich vzoriek odobratých na ôsmich rôznych miestach čerstvo distribuovaného krmiva, kedy variačný koeficient sušiny bol len 1,2 % po dobe miešania iba 3 minúty (PROFILE s dvojzávitovkovým vertikálnym systémom podrobený testu DLG č. 6086F).

LADISLAV ZÁVODSKÝ

zdroj: https://rno.sk/kuhn-kvalitu-vidno-na-spokojnosti-zvierat/Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this