fbpx

Elektrický manipulátor MINI AGRI-E

Na veľtrhu Agritechnica 2023 nemohol chýbať ani taliansky výrobca manipulačnej techniky DIECI, ktorý prezentoval na svojom stánku viacero noviniek. Zrejme tou najviditeľnejšou z nich bol nový model e-manipulátora, ktorý bol v expozícii predvedený v špeciálnom lakovaní. Revolúcia v portfóliu spoločnosti prišla na svet po koncepte Hybrid Boost System, za ktorý bola spoločnosť ocenená na veľtrhu EIMA 2022. Predstavením plne elektrického stroja však teraz robí firma ďalší krok smerom k udržateľnejšiemu poľnohospodárstvu. 

Nákladová efektívnosť, regulácie európskej únie a životné prostredie sú jednými z hlavných príčin, vďaka ktorým došlo ku vzniku plne elektrického manipulátora s množstvom inovatívnych funkcií, ktorý bol predstavený na veľtrhu Agritechnica 2023. 

Mini agri-e: prvý plne elektrický od Dieci 

Mini Agri-e patril na veľtrhu Agritechnika medzi hlavné „ťaháky“ talianskeho výrobcu, keďže ide o prvý plne elektrický teleskopický manipulátor Dieci. Novinka je podľa výrobcu výsledkom interného výskumu, ako aj neustálej a starostlivej pozornosti zameranej na potreby špecializovaných podnikov. Má zároveň predstavovať veľkú inováciu z hľadiska udržateľnosti, ziskovosti a nákladovej efektívnosti, ktorá na jednej strane reaguje na rastúce povedomie o vplyve na životné prostredie a na strane druhej na čoraz prísnejšie predpisy, ktoré v súčasnosti zabraňujú prístupu tradičnej manipulačnej techniky do vnútri hál, maštalí, priemyselných podnikov a projektov s nízkymi emisiami uhlíka. 

Svojím novým plne elektrickým teleskopickým manipulátorom DIECI podporuje farmárov pri ich prechode na nové zdroje energie, pričom zaručuje vysoký výkon, silu a rýchlosť bez kompromisov a obmedzení. Medzi hlavné prednosti tohto nového teleskopického manipulátora patria maximálna nosnosť 2 600 kg, výška zdvihu až 6 metrov, ťahová sila rovná dieselovému modelu, trakčný motor s výkonom 19 kW a hydromotor s výkonom 22 kW, či dostupnosť až 2 lítiových batérií (LiFePo4) poskytujúcich maximálny výkon až 44 kWh a možnosť celodennej prevádzky stroja na jediné nabitie. 

Spoločnosť Dieci nezabudla v prípade elektrického manipulátora ani na prácu v zimných mesiacoch a tak disponuje novinka tepelným manažmentom, ktorý umožňuje prevádzkovať a nabíjať batérie aj v chlade. Stroj je navyše navrhnutý tak, aby mohol byť napájaný z rôznych elektrických zdrojov, či už sa jedná o štandardný nabíjací stĺpik alebo o zásuvku v domácnosti či v priemyselných halách. Dieci Mini Agri-e je štandardne vybavený tromi nabíjacími zásuvkami. K dispozícii je priemyselná zásuvka (220 V) a ( 380–400 V ), no manipulátor je možné nabíjať i rôznymi typmi externých rýchlonabíjačiek. 

Mini Agri-e pracuje pri nulových emisiách, vďaka čomu nájde využitie v skleníkoch, výrobných halách, či iných vnútorných priestoroch, kde sa vyžaduje okrem nulových emisií aj znížená hlučnosť. Elektrický pohon navyše vyžaduje menej servisných úkonov a prináša minimalizáciu prestojov z dôvodu poruchy,“ hovorí o novinke Ing. Marek Chlebo, produktový manažér spoločnosti Agroservis.  

Firma Dieci tiež vyvinula systém E-Modular Power Pack (E-MPP). Ide o modulárnu sadu umožňujúcu prispôsobiť stroj Dieci Mini Agri-e špecifickým potrebám používateľa. Výhodou E-Modular Power Pack-u pre plne elektrické teleskopické manipulátory má byť kedykoľvek rozšíriteľný akumulátor (aj v čase po uvedení na trh), možnosť prispôsobenia vlastností stroja na základe prevádzkových potrieb, jednoduchá a rýchla výmena súpravy, a to aj v teréne v prípade a možnosť ponúknuť zákazníkom batériu, ktorá vyhovuje ich špecifickým potrebám. 

Agri Max Power X2 

Taliansky výrobca Dieci prezentoval vo svojej expozícii na veľtrhu Agritechnica aj svoj najvýkonnejší teleskopický manipulátor Agri Max Power X2, ktorý zaujme najmä možnosťou výbavy prevodovkou HVT-1. Tieto stroje sú určené najmä pre veľké poľnohospodárske podniky, ktoré majú často veľké vzdialenosti medzi jednotlivými strediskami. Jedná sa o stroj, ktorý je vhodný pre zákazníkov, ktorí ho využijú na ťahanie prívesov.  

Za vývojom spomínanej prevodovky stojí spoločnosť Dana Inc., pričom jej hlavnou výhodou má byť jej účinnosť. Oproti klasickému Vario systému má tak táto prevodovka ponúknuť podstatne vyšší prenos výkonu a správať sa v podstate ako prevodovka v traktore. „V prípade prevodovky HVT-1 sa nejedná o klasickú o hydrostatickú prevodovku, ktorá má tendenciu spomaliť pri vyššej záťaži. Dieci vo svojom stroji využíva prevodovku, ktorá kombinuje hydrostatickú a mechanickú časť. Do hry vstupuje aj riadiaca jednotka, ktorá rozhoduje o tom, či použije pri nízkych rýchlostiach hydrostatiku, prípadne pri vyšších rýchlostiach zabezpečí prenos výkonu cez mechanickú časť,“ vysvetľuje prínos novinky Marek Chlebo, produktový manažér spoločnosti Agroservis. 

Prevodovka HVT-1 s technológiou Power Split je vybavená planétovým prevodom, ktorý kombinuje výkon a rýchlosť produkovanú čiastočne mechanickou vetvou a čiastočne hydrostatickou jednotkou. HVT-1 tak má poskytnúť zákazníkovi plynulú automatickú zmenu rýchlosti a krútiaceho momentu, pri ktorej mechanické a hydraulické komponenty prispôsobujú svoj príkon podľa úsilia, ktoré musí stroj prekonať, ako aj rýchlu a pohodlnú reverzáciu. Termostatický ventil v kombinácii s elektronickým ovládaním pohonu ventilátora udržujú konštantnú teplotu oleja, a zaisťujú tak ľahkú reguláciu plynulého pohybu a krútiaceho momentu. Týmto spôsobom, nastavením rýchlosti a zdvihu hydrostatickej jednotky, možno plynule meniť otáčky a krútiaci moment prevodovky. 

Manipulátor, ktorý si môžu aj slovenskí zákazníci objednať už teraz, ponúka vyššiu prepravnú rýchlosť, až 50 km/h, čo je enormný nárast oproti maximálnej rýchlosti minulých generácií strojov. Maximálna rýchlosť stroja je dosahovaná bez prerušenia krútiaceho momentu a s plynulou automatickou zmenou rýchlosti. Ďalšou z nezanedbateľných výhod prevodovky HVT-1 je poskytovanie maximálneho výkonu pri maximálnej rýchlosti a maximálneho krútiaceho momentu pri minimálnej rýchlosti.  

Zvýšenie maximálnej rýchlosti stroja si však na stroji vyžiadalo aj ďalšie úpravy, a to ako z pohľadu brzdenia, tak aj z pohľadu odpruženia stroja. „Manipulátor tak po novom nebude mať odpružený len výložník a kabínu, ale aj prednú nápravu. Predná náprava je v tomto prípade zavesená na hydraulických valcoch, ktoré zabezpečujú odpruženie nápravy a zároveň aj priečne vyrovnávanie stroja,“ hovorí o novinke produktový manažér Agroservisu. Zníženie otáčok motora pri vyšších rýchlostiach. Nový Agri Max Power X2 disponuje štyrmi jazdnými režimami (eco, normal, loader a creeper), ktoré sa starajú o prispôsobenie a maximalizáciu výkonu za rôznych podmienok. Stroj tiež obsahuje nový brzdový systém s modernizovanými brzdami na oboch nápravách (4 karbónové kotúče v olejovom kúpeli). Štandardom je hydropneumatické odpruženie výložníka, ktoré výrazne znižuje vibrácie pri jazde na nerovnom povrchu. Systém priečneho vyrovnávania je integrovaný do riadiaceho systému závesného zariadenia, čo umožňuje obsluhe mať podvozok stroja vždy vo vodorovnej polohe, vďaka čomu je práca bezpečnejšia aj na nerovnom povrchu. 

DIZAJNOVÁ KABÍNA GIUGIARO 

Interiér kabíny od dizajnérskeho štúdia Giugiaro Design je skutočne pôsobivý. Tak, ako vo väčšine manipulátorov Dieci novej generácie, i tu má obsluha dočinenia s kvalitnými mäkkými materiálmi, vyhrievaným sedadlom, troma systémami odpruženia, väčším priestorom pre nohy pracovníka, nastaviteľným stĺpikom riadenia a lakťovou opierkou. K dispozícii je 7” obrazovka s intuitívnym ovládaním, ktorá poskytuje vysokú viditeľnosť a ľahko sa používa. K vysokému komfortu prispieva i odhlučnená strecha, palubná doska a koberček. 

Štandardom talianskeho výrobcu je aj skvelá viditeľnosť vďaka veľkým preskleneným plochám, ku ktorej prispievajú aj integrované LED pracovné svetlomety a bočné svetlá, či napríklad 3 bezdrôtové kamery a elektricky nastaviteľné a vyhrievané spätné zrkadlá, vďaka ktorým je stroj okamžite pripravený aj na prácu v silných mrazoch. Nechýba ani optimalizovaná klimatizácia so 6 vzduchovými výstupmi pre rýchle odhmlievanie okien, otváranie strešného a zadného okna, elektricky ovládané bočné okno, či dvojitý vzduchový filter ako ochrana proti prachu. Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this