fbpx

Benefity mechanického ničenia burín

Mechanické ničenie burín hralo dôležitú rolu už koncom minulého storočia, kedy patrilo tzv. plečkovanie medzi bežné pracovné operácie na väčšine podnikov. Dnes sa táto pracovná operácia dostáva opäť do povedomia najmä v dôsledku regulácie účinných látok pesticídov a zvyšujúcej sa rezistencii mnohých burín voči prípravkom na ochranu rastlín. 

Výhodou mechanického ničenia burín popri samotnej likvidácii nekultúrnych rastlín je skutočnosť, že prispieva k vyrovnávaniu pôdy narúšaniu povrchovej vrstvy pôdy, čím je možné docieliť lepšiu štruktúru pôdy, jej prevzdušnenie a prehriatie, konzerváciu rosy a ochranu pôdnej vlhkosti, a to bez výparu, či odtekania vody.

Jednou zo spoločností, ktoré sa zaoberajú vývojom a výrobou strojov na mechanické ničenie burín je aj francúzsky výrobca Carré, ktorý má vo svojom portfóliu hneď niekoľko strojov, ktoré pomáhajú pri efektívnom mechanickom ničení burín. Značka Carré patrí od minulého roka do portfólia spoločnosti Agroservis, ktorá zaradením týchto strojov do ponuky vypĺňa medzeru v danom segmente.

Spoločným benefitom strojov Carré je podporenie mineralizácie pôdy vďaka lepšej mikrobiálnej aktivite. Vo Francúzsku sa poľné brány využívajú najmä v ekologickom poľnohospodárstve, kedy sa zvyčajne vykoná 1 prejazd diagonálne 4-6 dní po sejbe a následne podľa potreby. Porasty po prejazde strojom profitujú z väčšieho množstva asimilovateľného dusíka a vody a po mechanickom ničení burín následne opäť naberajú na sile vďaka zníženej konkurencii. 

Poľné brány

Jedným z cenovo najdostupnejších strojov z výrobného programu Carré sú poľné brány Sarclerse, ktoré sú určené na mechanické ničenie burín, prevzdušňovanie pôdy a odstraňovanie pôdneho prísušku. Ich hlavným prínosom je možnosť úplného vylúčenia herbicídov pri použití v ekologickom poľnohospodárstve, prípadne výrazné obmedzenie ich používania v konvenčnej rastlinnej výrobe. 

„V posledných rokoch je pravidlom, že na jar máme v našich podmienkach na väčšine územia zvyčajne málo zrážok a sucho. Brány Sarclerse pomáhajú pri jarných prácach, najmä nitratácii, kedy môžu v dôsledku nedostatku vlahy nastávať problémy s dostupnosťou umelých granulovaných hnojív pre rastliny. Poľné brány Sarclerse dokážu vo väčšine prípadov zapracovať v jednom prejazde zhruba 70 % hnojiva do pôdy, čo zlepšuje prístupnosť živín pre jednotlivé plodiny. Navyše narušením kapilarity dokážeme pre korene rastlín sprístupniť viac vlahy,“ konštatuje produktový manažér spoločnosti Agroservis, Ing. Štefan Peredy.

Sarclerse prichádza na náš trh v troch prevedeniach – pevnom, sklopnom a polonesenom. Pevná verzia stroja je k dispozícii s pracovným záberom do 1,5 m do 4,5 m, zatiaľ čo sklopnú verziu si je možné zaobstarať s pracovným záberom od 4,5 m do 12 m. Pre veľké poľnohospodárske podniky je tu však aj polonesený variant stroja s pracovným záberom od 15 m do 24 m. Brány Sarclerse možno vybaviť piatimi radmi dvojitých prstov s Ø7mm a dĺžkou 430 mm, Ø7mm prstov s dĺžkou 530 mm alebo Ø8 mm prstov s dĺžkou 530 mm. Jednotlivé varianty prinášajú možnosť využívať brány flexibilne podľa použitia v rôznych porastoch, pričom prsty s väčším priemerom sú určené na agresívnejšie spracovávanie vrchnej vrstvy pôdy v neskorších rastových štádiách. Nastavenie agresivity pracovných orgánov je možné vykonávať manuálne alebo hydraulicky, podľa želania zákazníka a k dispozícii je aj zásobník SEMLOC s objemom 200 l na prísev plodín, či zrovnávacia doska pre použitie v trávnych porastoch. Výhodou poľných brán Sarclerse je aj jednoduchá výmena pracovných orgánov, ktorá je zabezpečená pomocou závlačky. Vďaka otočnému čapu, ktorým je vybavená každá z poľných brán Sarclerse, dokáže stroj dokonale kopírovať povrch pôdy. Požiadavky na výkon traktora sa v prípade tohto stroja pohybujú podľa verzie od 6 do 10 k na meter záberu. Dodatočne je možné mechanický stroj vybaviť aj hydraulickým nastavením jednotlivých sekcií. V prípade väčších pracovných záberov prichádza stroj s tzv. nožnicovým skladaním, ktoré zabezpečuje prepravnú šírku do 3,5 m. 

Počas minulej jari sme po príchode prvých strojov urobili niekoľko praktických ukážok u zákazníkov. Poľné brány Sarclerse ich ihneď zaujali, pretože pomer obstarávacích nákladov, kvality práce, nákladov na prevádzku a prínosu pre poľnohospodársku prax je veľmi priaznivý. Jedným zo zaujímavých údajov bola napríklad spotreba pohonných hmôt, kde sme pri agregácii s traktorom John Deere 6195M dosiahli spotrebu nafty oproti prevádzke naprázdno len 1 l/ha. To robí z poľných brán Sarclerse zaujímavú alternatívu ku chemickej ochrane rastlín,“ dodáva produktový manažér spoločnosti.

Verzie pre náročnejších

Vo výrobnom programe Carré však nájdeme aj verziu Sarclerse Control, ktorá je už vybavená hydraulickým nastavením prítlaku z výrobného závodu. Tento variant stroja je určený najmä pre náročnejších zákazníkov, ktorí vyžadujú maximálny komfort pri práci. Sarclerse Control sa dodáva s rozostupom pracovných orgánov 25 mm, 4 prednými a 2 zadnými kolesami pre hĺbkové vedenie stroja, plávajúcim závesom, či otočným čapom zadnej nápravy. 

Medzi najpredávanejšie stroje značky vo Francúzsku patria poľné brány Pressius, ktoré sú vrcholovým výrobcu modelom v segmente poľných brán. Rozdiel medzi bránami Sarclerse a Pressius spočíva najmä v uchytení a odpružení pracovných orgánov. V prípade modelu Pressius je každý z prstov uchytený vo vlastnom kompozitnom module, kde agresivitu jednotlivých prstov zabezpečuje torzná pružina. Tá umožňuje nastaviť prítlak pracovných orgánov od 100 g do 6 kg pre prispôsobenie sa rôznym plodinám a typom pôdy. Priemerná svetlá výška rámu v 450 mm so šiestimi radmi pracovných orgánov s rozstupom 28 mm umožňuje prácu v neskorších fázach rastu. Poľné brány Pressius sú k dispozícii v pracovných záberoch 6,2 – 15, 4 m, pričom nastavenie prítlaku sa v tomto prípade vykonáva pomocou ovládacieho boxu. 

Plečky Rotanet

Posledným zo strojov na mechanické ničenie burín, ktoré prichádzajú do portfólia spoločnosti Agroservis sú rotačné plečky Rotanet v klasickej verzii a verzii Control. Tak ako aj pri predchádzajúcich modeloch, i tu má zákazník na výber z pevnej a sklopnej verzie stroja (pevná 3 a 3,5 m a sklopná 4,5 – 12, 4m). Plečky Rotanet využívajú na mechanické ničenie burín dobre známe hviezdicové (slniečkové) kolesá Yetter, ktoré sú na stroji uchytené na nezávislých ramenách s prítlačnou pružinou. Koleso Yetter (Ø 540mm) je vyrobené z tvrdenej ocele a obsahuje 16 lyžíc s Ø 20 mm. Rozstup medzi jednotlivými kolesami je 90 mm. Vďaka nezávislým ramenám pre každé koleso (striedanie krátkych a dlhých ramien) dokáže stroj sledovať kontúry povrchu pôdy, udržiavať konštantný prítlak na každé koleso a vykonávať tak perfektnú prácu. 

Rotanet umožňuje mechanické ničenie burín pri pracovnej rýchlosti 15 km/h. Pracovné orgány stroja, ktorými sú lyžičkové motyčky eliminujú vzchádzajúce buriny ich vytrhávaním z pôdy. Vďaka svojej nízkej potrebe ťahovej sily a vysokej pracovnej rýchlosti dokáže plečka Rotanet obrobiť niekoľko desiatok hektárov za deň. Svetlá výškou rámu 650 mm umožňuje plečke pracovať na holej zemi alebo pri obrábaní medziriadkov s navádzaním je možné pracovať vo vyššom poraste nad 20 cm vďaka mechanickému pridvihnutiu jednotlivých riadkových jednotiek a ich následnému zaisteniu. Efektívne riešenie pre ekologické poľnohospodárstvo. Požadovaný výkon stroja je na úrovni 15 k na meter pracovného záberu.

Zdroj: Rolnícke noviny / Autor: Ladislav Závodský



Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this