fbpx

Aká je povesť manipulátorov DIECI v očiach slovenského zákazníka?

Výkonnostne, dizajnovo, ale i cenovo zaujímavé stroje, ktoré sú všestranne využiteľné pre práce na stredisku, v maštaliach, na poliach, ale i pri stavbách. Teleskopické manipulátory značky DIECI, si (nielen) v našich končinách postupne budujú čoraz lepšiu povesť. Povesť, šíriaca sa ústnym podaním je jedna vec – ktorá, skreslená, či dokonca negatívna, v závislosti na rôznych faktoroch. Zákazníka však pri výbere nového stroja zaujímajú praktické skúsenosti.

DIECI bola na Slovensku ešte donedávna pomerne neznáma značka, i keď v Taliansku výroba beží už takmer šesťdesiat rokov. Manipulátory DIECI sa dostali do povedomia zákazníkov po celom svete svojím unikátnym dizajnom, nadštandardnou výbavou, či napríklad podarenému Vario pohonu, vďaka čomu sa riadenie stroja stáva komfortnejším, ako kedykoľvek predtým. Ak sa k tomu pridá nosnosť 4,2 tony, výškový dosah takmer 7 metrov, či motor s objemom 4 485 cm3 a maximálnym výkonom 114 kW, môže ísť o jedného z favoritov pri výbere nového manipulátora do strojového parku. Reč je o jednom z najpredávanejších modelov talianskej značky, ktorý nesie označenie Agri Plus.

Práve na tento manipulátor sa pozrieme bližšie v našej aktuálnej reportáži u vytipovaného zákazníka. Tentoraz je však úloha o čosi ťažšia. Na trhu s manipulátormi je hneď niekoľko desiatok modelov a väčšina z nich je si veľmi podobná. Práve preto zohrávajú pri výbere „teleskopu“ nemalú úlohu detaily a spoľahlivosť stroja. Ak máte pozitívne skúsenosti, s veľkou pravdepodobnosťou ostanete verní práve značke, ktorá Vás nesklamala.

Po niečo vyše dvojhodinovej ceste z juhu Slovenska nás po príchode na družstvo privítal pán Leonard Búlik, ktorý je výrobným riaditeľom v PD Horná Nitra. Ten nás previedol veľkorysým strojovým parkom družstva. Viacero strojov malo niečo spoločné. A síce, že pri práci s nimi na družstve určite používajú teleskopické manipulátori, o ktorých sme dnes prišli zozbierať čo najviac informácií. A tak sme sa pustili do nášho rozhovoru.

Pán Búlik, ste výrobným riaditeľom družstva PD Horná Nitra. Mohli by ste v krátkosti priblížiť našim čitateľom, pestovaním akých plodín sa v okrese Prievidza zaoberáte?

Poľnohospodárske družstvo PD Horná Nitra prebrali terajší majitelia pred troma rokmi a od toho času sa zaoberáme rastlinnou výrobou, i keď nie je vylúčené, že v budúcnosti zvážime i založenie živočíšnej výroby v závislosti na tom, aké opatrenia prijme vláda na najbližšie programové obdobie. Momentálne tak hospodárime na výmere 2 200 hektárov, z čoho 600 hektárov je trvalých trávnych porastov, a zvyšok orná pôda. Tak, ako väčšina družstiev na Slovensku, aj my pestujeme pšenicu. Zameriavame sa však na pestovanie „keksíkovej“, alebo inak povedané kŕmnej pšenice odrody Arkeos, ktorá sa u nás ujala a má v našich podmienkach veľmi slušné výnosy. Okrem toho pestujeme sladovnícke jačmene, či už jarné, alebo aj ozimné. Venujeme sa aj pestovaniu cukrovej repy, ktorej výmeru sme zvýšili zo 100 až na 250 hektárov. Okrem toho nájdete na našich poliach hrach, bôb, zemiaky, cesnak, sóju a samozrejme repku. Postupne sa pripravujeme aj na obnovu závlah čistením kanálov a v budúcnosti k týmto plodinám zrejme pribudne aj mrkva, či napríklad cibuľa.

Dnes sme si Vás dovolili navštíviť najmä z jedného dôvodu, ale vlastne, aby som bol presný, dôvody sú dva. Oba tieto dôvody nesú označenie DIECI Agri Plus, avšak rozdielnych generácií. Skúste našim čitateľom priblížiť, ako ste sa dostali k manipulátorom tejto značky.

Gro techniky, ktorú využívame pri našom hospodárení prešlo počas posledných troch rokov obnovou. DIECI Agri Plus 40.7 bol jeden z mála strojov, ktorý sme pri príchode na družstvo zdedili v bezchybnom stave. Ak mám byť však celkom otvorený, zo začiatku som značke DIECI príliš nedôveroval. Taliansky výrobca bol totiž pre mňa jednou veľkou neznámou. Dnes u nás máme manipulátor Agri Plus 40.7 už piatu sezónu a za tie roky nás táto značka presvedčila o spoľahlivosti, keďže sme na tomto manipulátore nezaznamenali žiadne technické poruchy.

Manipulátory majú na družstvách veľmi široké možnosti využitia. Pri akých prácach nájdu stroje DIECI využitie na vašom družstve?

Máte pravdu. Manipulátor DIECI využívame na manipuláciu v sklade, no pracuje aj na poliach, pri nakladaní hnojív, osív, či napríklad maštaľného hnoja. Náš manipulátor Agri Plus sme vybavili závesom, vďaka čomu je s ním možné ťahať autovlek. Vďaka tomu sme zo všestranne využiteľného stroja urobili ešte univerzálnejší, pri práci s ktorým často nie je potrebné využívať traktor, či nákladné auto. Odpadá tak nutnosť využívať nákladné auto, ktoré by na pole doviezlo osivo a hnojivo pre výsev. Obsluha zapriahne vlečku za manipulátor DIECI, potiahne ju so sebou na parcelu, a následne z nej všetko aj vyloží. Manipulátor bol dovybavený aj vzduchotlakovou brzdnou sústavou pre brzdenie prívesu, takže spĺňa všetky požiadavky na prevádzku po cestných komunikáciách. Využitie našiel napríklad aj pri oprave mosta, ktorý sa nám prepadol. Obsluha stroja si zapla za manipulátor vlečku, ktorú predtým naložila materiál a na mieste už len položila za pomoci manipulátora rúry, panely a nakoniec stavbu zasypala.

Stohovanie balíkov, rekonštrukcia závlah, rôzne opravy… Zdá sa, že úloh na vašom družstve, pre ktoré sú manipulátory nevyhnutné neustále pribúda. Minulý rok ste sa na základe toho rozhodli, že si zaobstaráte ešte jeden teleskopický manipulátor. Prečo ste sa opäť rozhodli pre značku DIECI?

V prvom rade sme vsadili na spoľahlivosť. Počas jarných prác či žatvy si nemôžme dovoliť zbytočné prestoje. Ak by sme mali s nejakým strojom vyslovene zlé skúsenosti, tak druhý stroj takej značky na naše družstvo už nepríde. Pred finálnym rozhodnutím sme skúšali samozrejme aj iné značky. Jeden manipulátor bol veľký a neobratný, iný výkonovo zaostával za strojom, ktorý sme už vlastnili. Žiaden z nich by sme nedokázali využiť tak, ako model DIECI Agri Plus 40.7. Po vyskúšaní strojov od konkurencie sme sa teda nakoniec rozhodli, že ostaneme pri značke DIECI, pretože v obratnosti a v spoľahlivosti má jednoznačne navrch. V tom čase bol už dostupný inovovaný DIECI Agri Plus 42.7 VS EVO2, ktorý sme si od spoločnosti Agroservis nakoniec aj zaobstarali.

Ako by ste zhodnotili prínosy inovovaného manipulátora Agri Plus 42.7? V čom ste si ako užívateľ všimli najväčšie zmeny oproti predchádzajúcej generácii?

Nový model Agri Plus je z hľadiska hydraulického výkonu jednoznačne silnejší. Pri práci si obsluha všimne najmä odpruženie kabíny, ktorým starší model nebol vybavený. Motor FPT je rovnako výkonný, ako tomu bolo v predošlej generácii, tuším 153 konských síl a z tohto hľadiska sa prispôsobil iba zmene emisných noriem. Prepracovaný je i priestor pre motor, kde je chladič uložený inak, ako v staršom modeli, čo v konečnom dôsledku zlepšuje prístup pre základnú údržbu. Nový manipulátor prešiel veľkými zmenami najmä v kabíne, ktorá sa zväčšila a je vybavená interiérom s novými prvkami a pôsobí luxusnejšie. Všimli sme si napríklad lepšie odizolovanú kabínu, či vylepšenú klimatizačnú jednotku, ktorá dokáže uchladiť presklenú kabínu i vo vysokých teplotách pri žatve na poli. Pri balíkovaní nájde využitie presklená strecha nakladača DIECI Agri Plus 42.7.

DSC00720
DSC00720

DSC00645
DSC00645

DSC00797
DSC00797

Naši pracovníci oceňujú napríklad Vario pohon, či väčšiu citlivosť ovládania, ako pri staršom modeli, no na nakladači toho nie je už veľmi čo vylepšovať. Poľnohospodár potrebuje v prvom rade spoľahlivý stroj s presným ovládaním ramena a lopaty. Za tie roky práce sa na staršom nakladači 40.7 menili iba pneumatiky. Toto sú silné stránky strojov DIECI. V neposlednom rade je treba spomenúť, že vďaka dobrému výhľadu z kabíny sme sa zatiaľ s oboma strojmi vyhli nehodám či poškodeniam zariadení. I keď zamestnávame šikovných pracovníkov, pracovné operácie s nákladom bez nehôd nie sú samozrejmosťou, a často že obsluha niekde stroj „ťukne“.

Ako ste spomínali, starší manipulátor ste vybavili závesom, vďaka čomu sa dokáže postarať napríklad aj o prepravu materiálu. Akú „vychytávku“ nájdeme na novšom Agri Plus 42.7 VS EVO2?

Manipulátor DIECI Agri Plus 42.7 plánujeme dodatočne vybaviť vysoko presnou technologickou váhou, čiže sa z neho stane opäť multifunkčné zariadenie. Počas žatvy je frmol a nie je priestor na to, aby vznikali prestoje z dôvodu porúch zapríčinených preťažovaním vlekov. Táto váha, ktorú je možné integrovať do hydraulického systému manipulátora, nájde využitie najmä pri orientačnom vážení počas nakladania dopravných prostriedkov. Na začiatku práce je možné nastaviť si požadovanú celkovú hmotnosť nakladaného materiálu, ktorú tento systém váži a sčítava. Obsluha sa tak môže zamerať čisto na nakladanie materiálu do odvozného prostriedku. Váha poskytuje zároveň plnohodnotný výstup z práce vo forme údajov ukladaných na USB- nosiče či pamäťové karty, či dokonca tlačiarne. K manipulátoru sme si zaobstarali napríklad aj zametač, ktorým odstraňujeme blato z ciest po zbere cukrovej repy.

Na záver by som sa rád opýtal, ako ste spokojný s prístupom a ponukou spoločnosti Agroservis?

V poľnohospodárstve sa pohybujem už dlhé roky a vďaka svojim skúsenostiam viem odhadnúť, ktorý stroj je pre nás najlepší. Pri výbere manipulátora sme tak hľadeli najmä na stránku spoľahlivosti a komfortu obsluhy. Model Agri Plus nás však oslovil samozrejme aj cenou. V porovnaní s inými manipulátormi v danej kategórii a výbave bol lacnejší, ako konkurenčné značky. V neposlednom rade hrá dôležitú úlohu aj servis. Náš podnik majú na starosti pracovníci spoločnosti Agroservis zo strediska Tovarníky, ktorí sa starajú o všetky stroje, ktoré máme od spoločnosti zakúpené. S promptným servisom nemôžeme byť nič iné, len spokojní.

Za rozhovor ďakujeme p. Leonardovi Búlikovi, výrobnému riaditeľovi PD Horná Nitra

IMG_8943
IMG_8943

IMG_8900
IMG_8900

DSC00720
DSC00720

IMG_8879
IMG_8879

IMG_8878
IMG_8878

IMG_8868
IMG_8868

IMG_8876
IMG_8876

Pridaj komentár



Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this