fbpx

Agrárius s.r.o. – Dva pluhy a tisíc hektárov ročne

Pluh je odjakživa nenahraditeľným pomocníkom poľnohospodárov. História pluhov siaha stovky rokov pred náš letopočet, pričom prvý „moderný“ oceľový pluh bol vyrobený pred takmer 200 rokmi spoločnosťou John Deere. Pluhy pomáhajú pri predsejbovej príprave pôdy: ťahaním v pôde vytvárajú otvorené brázdy, aby sa v čerstvé živiny dostali nahor rastlinné zvyšky naopak nadol, kde dôjde k ich následnému rozkladu. Tento proces tiež prevzdušňuje zem, čo jej umožňuje udržať viac vlhkosti.

Pluhy Kuhn Multi-Master boli skonštruované tak, aby spĺňali vysoké nároky na kvalitu orby, intenzívne použitie v ťažších poľných podmienkach s traktormi s vyšším výkonom. Modely Multi-Master 153 sú k dispozícii s 3 – 5 radlicami v prevedení Multi-Master a Vari-Master so skrutkovým alebo non-stop hydraulickým istením, vďaka čomu si môžu zákazníci zvoliť ideálne náradie podľa svojho rozpočtu a pracovných podmienok.

Agrárius s.r.o., Chanava sme mali možnosť navštíviť zrovna v čase vápnenia pôdy. S mechanizátor a vedúci pracovníkov spoločnosti Agrárius, ktorým je Ing. János Deák sme sa pozhovárali o tom, prečo sa na podniku rozhodli práve pre pluhy Kuhn.

Nachádzame sa v Chanave na miestnom poľnohospodárskom podniku. Povedzte nám prosím v krátkosti, čím sa zaoberá spoločnosť Agrárius.

Naša spoločnosť sa venuje rastlinnej výrobe. Hospodárime na výmere približne 1 200 ha v desiatich katastroch, ale naše hlavné stredisko sa nachádza v Chanave. Venujeme sa pestovaniu hustosiatych obilnín, repky, kukurice, slnečnice, či sóje. Okrem spomínaných plodín skúšame každý rok niečo nové, chvíľu sme pestovali aj reďkev siatu na osivo, pestrec mariánsky, či napríklad ovos hrebienkatý. Náš chotár pozostáva z rôznorodých pôd, čo zahŕňa ľahšie pieskovité pôdy až menej úrodné ťažké pôdy. Aj my sme sa tak, ako ostatné podniky tento rok trápili so suchom, ale úrody repky nám vyšli až nad očakávania dobre, ale slnečnica nám tento rok veľmi skoro kvitla a som zvedavý, aká bude z nej úroda.

Dnes sme tu najmä kvôli pluhom. Pred piatimi rokmi padlo rozhodnutie o kúpe nového náradia. Prečo ste si vybrali práve značku Kuhn?

Som na podniku 18 rokov a čo si spomínam, odjakživa sme spolupracovali so spoločnosťou Agroservis. Od tejto firmy máme napríklad aj spomínané stroje Kuhn. Presnejšie sa jedná o dva otočné pluhy Kuhn  Multi-Master 153. Predtým sme na podniku mali staré pluhy z čias socializmu, ktoré svoju prácu odviedli, no už si to vyžadovalo niečo nové. Samozrejme, pred kúpou prvého stroja sme mali na skúšku aj iné pluhy, no v tom čase sa jednalo o výhodnú ponuku na kvalitný stroj. Prvý z nich sme si teda na podnik zadovážili pred piatimi rokmi a po dvoch rokoch používania sme si zadovážili ďalší, rovnaký pluh, čo hovorí o našej spokojnosti.

Aké boli vaše hlavné dôvody na kúpu druhého, totožného pluhu?

Pre nás bolo podstatné po tom, čo sme boli spokojní s prvým pluhom, kúpiť úplne rovnaký pluh. Jeden náš pracovník vyhral s pluhom Multi-Master aj súťaž v orbe ktorej sa zúčastnil. Aj v našich podmienkach spĺňa všetky dôležité parametre na kvalitu orby, na ktorých nám záleží. V skutočnosti je ďalším dôvodom na výber totožného pluhu aj ľahší servis, keďže vďaka tomu nemusíme kupovať rôznorodé súčiastky. Takto si vieme pripraviť diely, ktoré budeme potrebovať dopredu a máme ich vždy poruke na našom stredisku. Zháňať diely na ďalší typ pluhu od iného predajcu by bolo podľa môjho názoru neefektívne, čiže máme na podniku dva pluhy, s ktorých prácou a kvalitou sme maximálne spokojní.

Za tie roky ste s nimi zorali zrejme stovky hektárov. Ako hodnotíte kvalitu práce pluhov Kuhn Multi-Master?

Máte pravdu, zorali sme s nimi stovky, respektíve tisícky hektárov. Ročne s nimi totiž orieme približne 1 000 ha, čo znamená, že jeden pluh si odpracuje zhruba tých 500 hektárov ročne. Vychádza nám to tak, že orieme pod každú plodinu, okrem sóje a za tie roky sme sa pri nich nestretli so žiadnymi problémami, ani únavou materiálu. Vnikanie pluhu do pôdy je hladké a bezproblémové, vďaka dobrému tvaru pracovných orgánov. V podstate si s dostatočne výkonným traktorom ani nič nevšimnete. Stroje majú takisto plynulo meniteľný záber, čo uľahčuje prácu obsluhy. Aj istenie pluhu pracuje v našich podmienkach veľmi dobre, ale musím podotknúť, že nemáme až také kamenisté pôdy. V tom prípade by sme si pluh zaobstarali s hydraulickým istením, ale takto nám vôbec nechýba. Pluhy Kuhn Multi-Master u nás ťahajú traktory s výkonom 220 konských síl. Takýto výkon na prácu s nimi je aj potrebný a ja osobne si myslím, že traktory sú pri práci s nimi zaťažené na 80 %, pričom spotreba pri práci s nimi je na úrovni zhruba 15 l/ha. Dva pluhy u nás teraz dokážu denne zorať približne 25 ha.

Spoločnosť Kuhn disponuje vlastnou zlievarňou, v ktorej si vyrába svoje náhradné diely. Ako dlho vám vydržia opotrebiteľné diely vo vašich podmienkach?

Lemeše sú kované a špeciálne vyrobené sú špice, ktoré sa dajú otočiť. Práve oni vykonávajú pri orbe veľkú prácu. Na lemeši je vidieť, že je ručne obrábaný. Výrobca si na svojich lemešoch dal skutočne záležať. Do hodnotenia tvrdosti by som nezachádzal, pretože ju exaktne nemeriame, ale tieto opotrebiteľné diely vydržia urobiť veľké plochy a navyše je prijateľná aj ich cena. Jediné, čo sme na nich menili boli samozrejme bežné opotrebiteľné diely. Opotrebenie dielov závisí v mnohom od počasia, avšak môžem konštatovať, že pluhy Multi-Master vynikajú svojou robustnosťou a odolnosťou. Lemeše meníme tak raz ročne, čo však pri toľkých odoraných hektároch svedčí o ich kvalitnom spracovaní.

Ako hodnotíte spoluprácu so spoločnosťou Agroservis?

Pri výbere pluhu sme boli samozrejme zvedavý na to, v prevedení s koľkými radlicami budú traktory vládať orať v našich pôdach. Najlepšie pre oboch, či už zákazníka, alebo predajcu, je vyskúšať stroj na podniku v podmienkach, v ktorých by mal v budúcnosti pracovať. Práve táto skúška veľmi dopomôže pri predaji stroja a firma Agroservis dokáže aj v tomto svojim zákazníkom vyhovieť. O servisných službách nemusíme ani hovoriť, na Slovensku zrejme nemajú konkurenciu.Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this