Ako sa správať počas pandémie pri práci s poľnohospodárskymi strojmi

Situácia, v ktorej sa momentálne nachádza nielen Slovensko, ale celý svet, nie vôbec jednoduchá. Pandémia nového koronavírusu zasiahla do života každého z nás, poľnohospodárov nevynímajúc. Nevyhnutné opatrenia musela prijať aj spoločnosť Agroservis, spol. s r.o., ktorá funguje v „obmedzenom“ režime, avšak plne funkčnom vo vzťahu plniť požiadavky zákazníkov, poľnohospodárov.

Práve prebiehajúce obdobie jari ide ruka v ruke s nástupom poľných prác, ktoré sú spojené so zakladaním nových porastov, hnojením a starostlivosťou o porasty založené koncom minulého roka. Všetky tieto práce sú nevyhnutné, pre zabezpečenie kontinuálnej výroby potravín. Preto je dôležité dodržiavať niekoľko zásad, aby bol výrobný proces začínajúci na poli a končiaci na našom stole zabezpečený nielen teraz, ale aj v budúcnosti.

Minimalizujte kontakt s ostatnými

Hlavnou zásadou nášho terajšieho každodenného života je obmedzenie kontaktu s ostatnými osobami na minimum a taktiež dodržiavanie hygieny. To isté platí aj pri práci s poľnohospodárskou technikou John Deere a závesným náradím dodávaným spoločnosťou Agroservis spol. s r.o. Pri dennej údržbe, príprave traktora, závesného náradia, pracujte výhradne samostatne. Pokiaľ si situácia vyžaduje ďalšiu osobu, dodržiavate od seba minimálne metrový a väčší odstup a prednostne pracujte v exteriéri. Samozrejmosťou sú ochranné rúška na tvár a v tomto prípade pracovné rukavice. Komunikáciu, ktorá nie je priamo spojená s prípravou traktora/súpravy obmedzte na minimum. V kabíne obsluhy traktora, alebo iného samohybného stroja John Deere, mala by v kabíne sedieť vždy iba jedna osoba.

 

Pravidelné čistenie a dezinfekcia kontaktných plôch

 

Miesta-dezinfekcii-inter
Miesta-dezinfekcii-inter

Miesta-dezinfekcii-ext
Miesta-dezinfekcii-ext

 

Samohybná poľnohospodárska technika John Deere ponúka v kabíne ovládacie prvky v podobe pák tlačidiel, kolískových prepínačov, dotykových displejov a joystickov, prípadne otočných potenciometrov. Spomenuté ovládacie prvky prichádzajú do kontaktu s rukou obsluhy niekoľkokrát v priebehu dňa, prípadne sa používajú neustále v priebehu práce. Všetky vyššie spomenuté kontaktné plochy je potrebné pravidelne, čistiť a dezinfikovať. Netreba zabúdať ani na volant, madlá na dverách a opierky sedačky. Pri čistení a dezinfekcii treba používať certifikované prostriedky, ktoré plochy zbavia nečistôt, vydezinfikujú ich a zároveň nepoškodia tieto kontaktné plochy a povrchy.

 

Dopĺňanie paliva

Tankovanie paliva do poľnohospodárskych strojov je spravidla riešené tým spôsobom, že každý poľnohospodársky subjekt má vlastnú zásobu pohonných hmôt na svojom hospodárskom dvore. V tomto prípade nie je problém dočerpať palivo bez kontaktu s inými osobami. Pokiaľ je predsa nutné ísť dočerpať palivo na čerpaciu stanicu, treba minimalizovať kontakt s inými osobami a personálom čerpacej stanice. Na čerpacích staniciach treba dbať na zvýšenú opatrnosť a zamerať pozornosť na hygienické opatrenia. Treba uprednostniť napríklad samoobslužné čerpacie stanice a po natankovaní si ihneď umyť ruky alebo si ich aspoň vydezinfikovať dezinfekčným prostriedkom na ruky. Pri platení je ideálne použiť platobnú kartu alebo telefón. Nádrž je ideálne dočerpať na maximum, aby sa minimalizoval počet tankovaní.

Opatrnosť je na mieste

Opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa zdajú byť na prvý pohľad drastické a prehnané, avšak vysoká miera opatrnosti je bezpochyby namieste. Iba ich dodržiavanie a rešpektovanie dokáže znížiť riziko prenosu nákazy a skrátiť trvanie pandémie. Buďte teda zodpovedný, ohľaduplný a obmedzme kontakt s ostatnými. Nezabúdajme na dôkladné umývanie rúk, dezinfekciu a nosenie rúšok.

Agroservis spol. s r.o.



Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať