fbpx

Ak chcete byť ziskový, vsaďte na kvalitný postrekovač

Chemická ochrana rastlín zohráva dôležitú úlohu pri pestovaní kultúrnych plodín, bez ktorej by v súčasnosti bolo len ťažko možné dosiahnuť želanú výšku úrod, ktorá by priniesla poľnohospodárskym podnikom zisk a dokázala nakŕmiť ľudskú populáciu. Buriny, choroby a škodcovia pestovaných plodín môžu znižovať kvalitu a množstvo zdravých vypestovaných rastlín až pod prah ekonomickej efektívnosti ich pestovania. Výber kvalitného postrekovača je však dôležitý aj z hľadiska šetrenia s pesticídmi a presnej aplikácie – veď všetci dobre vieme, že cez postrekovač pretečie na podniku spolu s hnojením zrejme najviac finančných prostriedkov.

Základnou požiadavkou na postrekovače je zabezpečenie aplikácie presného množstva kvapaliny na jednotku plochy. Samozrejmosťou je i požiadavka na rovnomerné rozmiestnenie postreku na ploche a v poraste. Čo nám z toho vyplýva? Jednoznačne môžeme konštatovať, že výber postrekovača by sme za žiadnych okolností nemali podceniť. Svoje o tom vie aj Jozef Palkovič, samostatne hospodáriaci roľník z obce Nová Dedina (okres Levice), ktorý sa pri výbere nového stroja pred troma rokmi rozhodol pre ťahaný postrekovač John Deere. Jozef Palkovič je súkromne hospodáriaci roľník, ktorý si svoju živnosť založil už v roku 1992. „Postupom času sa mi podarilo získať do vlastníctva viac pôdy a tak od roku 1997 hospodárim na výmere 296 ha , a niečo robíme samozrejme aj v službách. Okrem toho, že sa snažím robiť si práce svojpomocne, mám jedného stáleho zamestnanca. V minulosti som prevádzkoval aj autodopravu, ale ako hektáre pribúdali, hospodárstvo si vyžadovalo, aby som sa mu venoval naplno,“ oboznámil nás so svojou činnosťou v úvode J. Palkovič, ktorý sa podľa svojich slov momentálne zameriava len na pestovanie troch plodín – ozimného jačmeňa, ozimnej pšenice a repky olejnej, ktorú pestuje na polovici výmery každý rok. Prvé roky svojho podnikania pestoval samostatne hospodáriaci roľník z obce Nová Dedina aj zeleninu, mak, sóju, či proso, ako hovorí on sám „všetko je o ekonomike, ktorá nepustí“. Kukuricu a slnečnicu v okolí levíc poľnohospodári pestujú len zriedkakedy, a to najmä kvôli premnoženej zvery, ktorej je v chotároch veľké množstvo.

Výber techniky nenecháva na náhodu

Gro strojového parku samostatne hospodáriaceho roľníka tvorí technika od spoločnosti Agroservis. Či už je to kombajn, tri traktory, sejačka na presný výsev a diskový podmietač značky Kuhn a už v úvode spomínaný dôvod našej návštevy, ťahaný postrekovač John Deere. Ten zohráva pri pestovaní trhových plodín dôležitú úlohu. „Výber postrekovača je jedným z najdôležitejších rozhodnutí, pretože cez postrekovač pretečie najviac peňazí. Okrem toho sa u nás jedná o najvyťaženejší stroj. Kedysi stačilo, že sme išli do porastu trikrát za vegetačnú sezónu, no dnes sme tam takmer každý týždeň. Je to samozrejme tým, že sme sa rozhodli pre aplikáciu malých dávok chémie, avšak omnoho častejšie. Práve z tohto dôvodu som si pred kúpou nového postrekovača urobil prieskum trhu a dobre som si zvážil všetky pre a proti, ktoré mi jednotlivé stroje z môjho užšieho výberu ponúkali. Nakoniec som sa priklonil ku postrekovaču John Deere M740i, a to aj vďaka dobrým skúsenostiam so strojmi John Deere a spoločnosťou Agroservis. Ten som si navolil s väčším pracovným záberom, aby sme získali kapacitné rezervy a všetky aplikácie stíhali načas,“ hovorí o svojej voľbe J. Palkovič, ktorý si výber stroja pochvaľuje a momentálne naň nedá dopustiť. Podľa jeho slov pri kúpe postrekovača dokonca ušetril, pretože všetky jeho traktory sú vybavené terminálmi s ISOBUS systémom a navigáciami od spoločnosti John Deere, čiže nepotreboval ku stroju ani žiaden externý displej.

Využitie postrekovača

Jozef Palkovič sa snaží znižovať dávky umelých hnojív. Môže si to dovoliť najmä preto, lebo väčšinu dusíka aplikuje rastlinám priamo na list vo forme močoviny práve postrekovačom John Deere M740i. Aj výživu teda samostatne hospodáriaci roľník rozdeľuje podľa toho, koľko krát sa chystá postrekovačom do porastu.

„I keď som šiel s výberom postrekovača trochu do neznáma, pretože ťahaných postrekovačov John Deere na Slovensku v tom čase nebolo až tak veľa som s ním nadmieru spokojný, či už sa bavíme o spoľahlivosti stroja, alebo kvalite jeho aplikácie. Po tom, čo som si ho zaobstaral, začali na okolí pribúdať tieto stroje, a to možno aj vďaka mojim pozitívnym skúsenostiam,“ pochvaľuje si J. Palkovič.

Špecifikácia stroja

Ťahaný postrekovač John Deere M740i bol samostatne hospodáriacemu roľníkovi dodaný s nádržou s objemom 4 000 l a pracovným záberom 24 m. Ramená je možné sklopiť aj na 18 m, vďaka čomu dokáže samostatne hospodáriaci roľník v službách postrekovať na parcelách s rôznymi koľajovými riadkami. Postrekovaču nechýba systém automatického ovládania sekcií Section Control, kopírovanie terénu Boom Trac a ostatné dnes už nenahraditeľné systémy. Postrekovač síce nie je vybavený natáčacou nápravou, ale nechýba mu natáčacie tiahlo, vďaka ktorému ide postrekovač vždy v stope traktora.

Kvalita aplikácie je pre poľnohospodára rozhodujúca. Postrekovač aplikuje dávku rovnomerne po celej šírke postrekovacích ramien a na úvrati sa dávka znižuje presne podľa zatáčania stroja aj po rokoch používania, a to je preňho podľa jeho slov prvoradé. Na ramenách postrekovača má nainštalované nočné osvetlenie, vďaka ktorému je podľa jeho slov najlepšie vidieť rovnomernosť distribúcie postreku. Ešte ho síce nemerali, pretože na nových postrekovačoch je potrebné vykonať meranie priečnej nerovnomernosti postreku až po 5 rokoch, ale verí, že postrekovač by touto skúškou prešiel bez zaváhania. Chemickú ochranu vykonáva s postrekovačom v porastoch repky ihneď po zasiatí podľa GPS. Nechýbajú mu tak zmapované polia a vytvorené hranice polí a presné koľajové riadky. V takýchto podmienkach je práca s postrekovačom radosťou. „Postrekovač dokáže chémiu premiešať až po trysku, takže sa nám nikdy nestalo, že by sme popálili nejaký porast. Miešanie je perfektné, čo vidno na okamžitom premiešaní zložky, ktorá má inú konzistenciu, či inú farbu. Chystáme sa využívať aj systémy presného poľnohospodárstva, ktoré spoločnosť John Deere poskytuje. Kúpili sme kombajn, ktorý nám vytvorí úrodové mapy. Podľa nich budeme budúcu sezónu siať, aplikovať hnojivá ale i postrekovať,“ konštatuje J. Palkovič.

Samostatne hospodáriaci roľník na záver dodáva, že jedným z najzákladnejších predpokladov pre kúpu nového stroja je preňho servis. Keďže má levické stredisko vzdialené od svojho domu zhruba 10 km, dokáže zakaždým servisné úkony vybaviť promptne a na vysokej kvalitatívnej úrovni. Na záver dodáva, že i keď môže byť John Deere občas cenovo vyššie, ako konkurencia, tá cena sa odzrkadlí na kvalite a vráti sa v iných bonusoch. Jediná vec, čo ho mrzí je skutočnosť, že si postrekovač nezaobstaral vo výbave s vypínaním každej jednej dýzy.



Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this